Vendosni fjalën kyçe....

200 punonjës të organizatave bamirëse të vrarë që nga tetori në Gaza – OKB


OKB-ja tha të martën se “të paktën 196 punëtorë humanitarë janë vrarë që nga tetori” në Rripin e Gazës pas vrasjeve të fundit të punonjësve të ndihmës.

Duke e përshkruar territorin palestinez si “një nga vendet më të rrezikshme dhe më të vështira në botë për të punuar” si punonjës i ndihmës humanitare, zëdhënësi i OKB-së Stephane Dujarric në një konferencë shtypi ripohoi se të gjitha sulmet kundër punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe militarizimi i spitaleve janë “të papranueshme”.

Ai theksoi se spitalet duhet të mbrohen që civilët të marrin ndihmën që mund t’u nevojitet. Duke përsëritur thirrjen urgjente të OKB-së për një armëpushim të menjëhershëm, Dujarric tha se Koordinatorja e Lartë Humanitare e OKB-së për Gazën, Sigrid Kaag, u takua me punëtorët nga Kuzhina Qendrore Botërore (WCK) në Gaza një ditë para se të vriteshin në një sulm ajror izraelit.

Duke vënë në dukje se Kaag është “e tmerruar” nga sulmi, Dujarric përcolli ngushëllimet e saj për familjet e të vrarëve.

I pyetur në lidhje me mesazhin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për vrasjen e punonjësve të ndihmave, Dujarric tha: “Mesazhi është që punonjësit humanitarë të bëjnë punën e tyre. Ata duhet të jenë në gjendje ta bëjnë këtë të sigurt.”

Dujarric vuri në dukje se Izraeli nisi një hetim mbi sulmin e WCK dhe OKB-ja po pret rezultatet.

Më herët të martën, World Central Kitchen tha se shtatë nga punonjësit e saj të ndihmës humanitare u vranë në sulmin ajror izraelit të së hënës në Rripin e Gazës.

Shtatë punëtorët e grupit me bazë në SHBA që u vranë të hënën ishin shtetas të Australisë, Polonisë, Britanisë së Madhe dhe Palestinës, si dhe një me shtetësi të dyfishtë amerimano-kanadeze.

Përveç vrasjes së 33,000 njerëzve që nga 7 tetori, ofensiva izraelite dhe rrethimi i Rripit të Gazës është fajësuar për kushtet gati urisë në mesin e më shumë se 2 milionë palestinezëve.