Vendosni fjalën kyçe....

NATO reagon ndaj deklaratave të Macron: Nuk kemi plan të dërgojmë trupa në Ukrainë


 Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg , ka përgënjeshtruar presidentin francez Emmanuel Macron në lidhje me mundësinë e dërgimit të trupave në Ukrainë. Në një intervistë për Associated Press, ai tha se aleanca ushtarake nuk ka plane të ndërmarrë një hap të tillë, shkruajnë mediat e huaja.

“Aleatët e NATO-s po ofrojnë mbështetje të paprecedentë për Ukrainën. Ne e kemi bërë këtë që nga viti 2014 dhe jemi rritur pas pushtimit në shkallë të gjerë. Por nuk ka plane për trupat luftarake të NATO-s në terren në Ukrainë”, tha Stoltenberg.

Përpara një udhëtimi në Paris të hënën, ku zyrtarë të lartë nga mbi 20 vende diskutuan opsionet për të rritur ndihmën për Ukrainën, kryeministri i Sllovakisë, Robert Fico , tha se disa po mendohet nëse do të arrihet një marrëveshje për të dërguar trupa në Ukrainë për ta ndihmuar atë të përballojë jashtë pushtimit rus në shkallë të plotë.

Fico tha se qeveria e tij nuk po planifikon të propozojë dërgimin e ushtarëve sllovakë, por nuk dha detaje se cilat vende mund të konsiderojnë marrëveshje të tilla, apo çfarë do të bëjnë trupat në Ukrainë.

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha të hënën se ai refuzoi të përjashtonte dërgimin e trupave tokësore në Ukrainë, megjithëse tha se nuk ekzistonte konsensus për këtë hap.