Vendosni fjalën kyçe....

Boris Johnson e quan Tucker Carlson “tradhtar” për intervistën me Putinin: Rusia do dështojë në Ukrainë


Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson e ka denoncuar gazetarin Tucker Carlson si një “tradhtar” pasi dështoi t’i kundërvihej presidentit rus Putin gjatë intervistës në një video të postuar në X të premten.

“Ne nuk duhet të mashtrohemi pas kësaj tufe gënjeshtrash, mbi të gjitha me nocionin se Putini është i destinuar të ketë sukses në Ukrainë”, tha Johnson.

“Përkundrazi, ai është i dënuar të dështojë.”

Politikani britanik, i cili dha dorëheqjen në vitin 2022 mes skandaleve në rritje në lidhje me shkeljen e rregullave të Covid-19 prej tij dhe qeverisë së tij, iu lut ndjekësve të tij që të lexonin shkrimin e tij të gjatë në Daily Mail ku ai dënonte Carlson për intervistën me shefin e Kremlinit.

Opsioni i Johnson cekte vazhdimisht Adolf Hitlerin, duke këmbëngulur se Carlson ishte “tradhtar i gazetarisë” duke luajtur rolin e “Diktafonit për diktatorin”.

Shpjegimi i zgjeruar i presidentit rus për historinë e Ukrainës ishte thjesht një “përzierje e Wikipedia-s gjysmë të mastikuar dhe gënjeshtrës së plotë” tha Johnson.

Sipas ish-kryeministrit britanik, Carlson nuk e përmbushi detyrën duke mos i bërë “pyetje të vështira”apo duke mos ia ngarkuar “torturat, përdhunimet, hedhjen në erë të kopshteve” të kryera nga ushtria ruse.

Xhonson theksoi veçanërisht atë që ai e quajti “sugjerimin qesharak që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar i bindi ukrainasit të luftonin, në vend që të dorëzoheshin në pranverën e vitit 2022”, duke thënë se “secili anëtar i qeverisë ukrainase do e konfirmojë” se ishte Kievi ai që mori vendimin.

“Asgjë dhe askush nuk mund t’i ndalonte ata ukrainas me zemër luani të luftonin për vendin e tyre dhe asgjë nuk do ta bëjë,” shkroi ai.

Ai e krahasoi intervistën e Carlson-it me gazetat amerikane që botuan intervista dashamirëse me Hitlerin, duke këmbëngulur se Putini ishte “saktësisht si gogoli nazist, sepse ai foli gjatë për “padrejtësitë e supozuara të vuajtura nga folësit e gjuhës së tij amtare”.