Vendosni fjalën kyçe....

eBay gjobitet me 3 milionë dollarë se u dërgoi merimanga të gjalla kritikëve të kompanisë


Gjiganti i shitjes me pakicë në internet eBay ka rënë dakord të paguajë një gjobë prej 3 milionë dollarësh për të zgjidhur një ankesë penale mbi punonjësit që kishin dërguar një sërë artikujsh, duke përfshirë merimangat e gjalla dhe buburrecat, në shtëpinë e dy blogerëve amerikanë.

David dhe Ina Steiner morën një seri dërgesash të padëshiruara nga punonjësit e eBay në vitin 2019, thanë dokumentet e gjykatës, të cilat përfshinin gjithashtu një kurorë funerali, një maskë derri të përgjakur dhe një libër që jepte hollësi se si të trajtohej pikëllimi i një bashkëshorti të vdekur.

Artikujt u dorëzuan si pjesë e një fushate të synuar ngacmimi pas publikimit të buletinit të Steiners ‘EcommerceBytes’, të cilin disa drejtues të eBay nuk e kishin pëlqyer, thanë prokurorët. Zyra e Prokurorit të SHBA në Distriktin e Masaçusets tha se Jim Baugh, dikur drejtori i lartë i sigurisë dhe sigurisë në eBay, dhe gjashtë bashkëpunëtorë të tjerë, ishin të përfshirë në skemë.

Për më tepër, dokumentet e gjykatës jepnin hollësi se Baugh dhe bashkëpunëtorët e tij “përgjuan” makinën e çiftit me një pajisje gjurmuese GPS dhe postuan mesazhe në faqen e internetit Craigslist duke ftuar të huajt në shtëpinë e Steiners në Natick, Massachusetts, për takime seksuale.

Seria e dërgesave ngacmuese filloi në vitin 2019 pasi Steiners publikoi një histori në internet në lidhje me një padi që eBay kishte ngritur në të cilën pretendohej se Amazon po përdorte taktika për të vjedhur bazën e saj të klientëve.

Të dhënat e gjykatës thonë se vetëm 30 minuta pasi artikulli u shfaq në internet, kreu i atëhershëm i eBay, Devin Wenig i dërgoi një mesazh një drejtuesi tjetër duke thënë: “Nëse do ta rrëzosh ndonjëherë atë…tani është koha”.

Regjistrimet ligjore thanë se çifti Steiner ishte ndjerë i keqtrajtuar “emocionalisht, psikologjikisht dhe fizikisht” si rezultat i ngacmimit.

Punonjësit e përfshirë u pushuan nga puna menjëherë pasi akuzat u bënë të ditura. Baugh dhe gjashtë të tjerë u deklaruan fajtorë për akuzat që lidhen me rastin. Waugh u dënua me pothuajse pesë vjet burg në vitin 2022.

Wenig, i cili u largua nga eBay në 2019, mohoi bashkëpunimin në skemë – megjithatë, Baugh pretendoi në procedurat ligjore se kishte ndjerë presion nga Wenig për t’iu përgjigjur pretendimeve të Steiners në buletinin e tyre.