Vendosni fjalën kyçe....

Cila është lista e fituesve të Golden Globe 2024


Ndarja e çmimeve të edicionit të 81-të të Golden Globe, ishin një natë e mirë për “Barbenheimer”.  Biografia tre-orëshe e Christopher Nolan për J. Robert Oppenheimer, mori një numër çmimesh të mëdha, duke përfshirë dramën më të mirë të filmit, regjizorin më të mirë (Christopher Nolan) dhe aktorin më të mirë të dramës (Cillian Murphy). 

Kompozitori Ludwig Göransson mori gjithashtu një çmim për rezultatin më të mirë origjinal.  “Oppenheimer” ishte një favorit që shkonte në natë, ashtu si edhe “Barbie”, përralla me lodra nga Greta Gerwig.

“Barbie” ishte filmi më i nominuar përpara ceremonisë së së dielës, por në fund, mori vetëm dy çmime, duke përfshirë çmimin inagurues për arritje kinematografike.  Gjatë vrapimeve të tyre teatrale, shikuesit e kinemasë ishin aq të dashuruar si me “Barbie” ashtu edhe me “Oppenheimer” saqë i dha udhë krijimit të termit “Barbenheimer”, fenomen që inkurajoi audiencën të merrte tipare të dyfishta të filmave krejt të ndryshëm.  

Në kategorinë e  televizionit, sundonin “Succession”, “The Bear” dhe “Beef”.  “Succession” e Max mori më shumë çmime nga çdo shfaqje televizive, duke fituar katër kupa.

Seriali, i nderuar për sezonin e fundit, fitoi për serinë më të mirë të dramës dhe tre aktorë – Kieran Culkin, Sarah Snook dhe Matthew Macfadyen, fituan çmime individuale.

“The Bear” e FX mori tre çmime, kategorinë më të mirë të komedisë televizive, aktorin më të mirë të humorit për Jeremy Allen White dhe aktoren më të mirë të humorit për Ayo Edebiri.  “Beef” i Netflix, fitoi tre çmime gjithashtu, duke përfshirë seritë më të mira të kufizuara dhe nderimet individuale për yjet Ali Wong dhe Steven Yeun.  

Më poshë do të gjeni listën e të nominuarve kryesorë dhe të fituesve. 

Performanca më e mirë nga një aktor mashkull në një seri televizive, muzikal ose Komedi

Bill Hader, “Barry”

Steve Martin, “Only Murders in the Building”

Jason Segel, “Shrinking”

Martin Short, “Only Murders in the Building”

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Jeremy Allen White, “The Bear” * FITUES

Performanca më e mirë nga një aktore femër në një seri televizive,  Muzikal ose Komedi

Ayo Edebiri, “The Bear” *FITUES

Natasha Lyonne, “Poker Face”

Quinta Brunson, “Abbott Elementary”

Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Selena Gomez, “Only Murders in the Building”

Elle Fanning, “The Great”

Shfaqja më e mirë nga një aktor mashkull në një seri televizive të llojit- Dramë

Pedro Pascal, “The Last of Us”

Kieran Culkin, “Succession” *FITUES

Jeremy Strong, “Succession”

Brian Cox, “Succession”

Gary Oldman, “Slow Horses”

Dominic West, “The Crown”

Shfaqja më e mirë nga një aktore femër në një seri televizive të llojit- Dramë

Helen Mirren, “1923”

Bella Ramsey, “The Last of Us”

Keri Russell, “The Diplomat”

Sarah Snook, “Succession” * FITUES

Imelda Staunton, “The Crown”

Emma Stone, “The Curse”

Filmi më i mirë – Muzikal ose Komedi

“Barbie”

“Poor Things” *FITUES

“American Fiction”

“The Holdovers”

“May December”

“Air”

Filmi më i mirë i llojit- Dramë

“Oppenheimer” *FITUES

“Killers of the Flower Moon”

“Maestro”

“Past Lives”

“The Zone of Interest”

“Anatomy of a Fall”

VINI RE: Ky material është pronësi  intelektuale e CNN