Vendosni fjalën kyçe....

Dyndja e kapitaleve ruse në vend, Emiratet e Bashkuara Arabe thonë se nuk do i shkelin sanksionet e aleatëve ndaj Moskës – Al Jazeera


Emiratet e Bashkuara Arabe kanë thënë se janë të kujdesshme që të mos shkelin sanksionet e vendosura nga aleatët e saj perëndimorë ndaj Rusisë për luftën në Ukrainë, pasi një raport i Wall Street Journal pretendonte se vendi po ndihmonte Moskën duke siguruar një rrugëdalje për paratë ruse.

Një zyrtar i Emirateve të Bashkuara Arabe, megjithatë, tha se vendi ka një proces të fortë që mbikëqyr njerëzit dhe kompanitë e sanksionuara dhe është në kontakt të ngushtë me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian në lidhje me implikimet e luftës për ekonominë globale.

Zyrtari, i cituar nga gazeta, shtoi se bankat e Emirateve mbikëqyrin respektimin e sanksioneve të vendosura ndaj Rusisë për të parandaluar shkeljet e ligjit ndërkombëtar.

“Klima e vazhdueshme globale ka çuar në hyrje financiare dhe investimesh në Emiratet e Bashkuara Arabe, duke pasur parasysh reputacionin e vendit si një qendër e qëndrueshme globale e investimeve,” tha zyrtari.

 “Ne do të vazhdojmë t’i marrim këto përgjegjësi jashtëzakonisht seriozisht, veçanërisht duke pasur parasysh peizazhin aktual gjeopolitik.”

WSJ tha se një fluks rusësh që po derdhen në Emiratet e Bashkuara Arabe ka tërhequr vëmendjen e disa prej bankave kryesore të vendit të Gjirit, duke përfshirë Emirates NBD, banka kryesore në pronësi të Dubait, e cila po rekruton bankierë rusë për të ngritur një njësi të dedikuar për administrimin e parave nga rusët e pasur.

Ai gjithashtu raportoi se bankat lokale kanë hapur mijëra llogari për rusët, megjithëse zyrtarët e Emirateve kanë thënë se bankat lokale shmangin individët e sanksionuar në mënyrë që të mbajnë marrëdhënie bankare korrespondente me bankat amerikane që pastrojnë transaksionet me dollarë.

Sipas medias amerikane, dhjetëra mijëra rusë janë shpërngulur në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe veçanërisht në Dubai, vitin e kaluar, duke e kthyer komunitetin rusishtfolës në një nga më të dukshmit në vendin me rreth nëntë milionë banorë.

Kjo thuhet gjithashtu se përfshin disa nga elita ruse, përkatësisht Igor Sechin, një i besuar i presidentit rus Vladimir Putin, i cili drejton një kompani shtetërore të naftës, i cili kohët e fundit ishte në Dubai për biznes, pavarësisht se ishte në listën e zezë nga SHBA dhe pjesa më e madhe e Evropës.

Për më tepër, ndalimet perëndimore për naftën ruse e kanë ridrejtuar eksportin më të madh të Moskës në Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat, sipas burimit, e blejnë atë me çmime të zbritura dhe ose e rishesin ose e përpunojnë atë në produkte të shitura me çmimet e tregut.

Kjo ka çuar në një rritje të konsiderueshme të fluksit hyrës të valutës së huaj pas luftës së Ukrainës.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Al Jazeera