Vendosni fjalën kyçe....

Të paktën 15 të vdekur nga shirat në Indi


Të paktën 15 njerëz vdiqën në incidente të shumta të lidhura me shiun në shtetin malor të Indisë, Himachal Pradesh, thanë zyrtarët të hënën.

Sukhvinder Singh Sukhu, kryeministri i shtetit, konfirmoi në faqen e rrjetit social X, dikur Twitter, për vdekjen e shtatë personave në një incident në fshatin Jadon, në rrethin Solan të shtetit.

Në një tjetër incident, tha Singh, një tempull i vendosur në një kodër u shemb si pasojë e reshjeve të mëdha në kryeqytetin e shtetit Shimla, duke çuar në vdekjen e të paktën nëntë personave.

“Deri tani, nëntë trupa janë nxjerrë. Administrata lokale po punon me zell për të pastruar mbeturinat në mënyrë që të shpëtojë individë që mund të jenë ende të bllokuar,” tha ai.

Zyrtari më i lartë i zgjedhur shtoi se “raportet për shpërthime dhe rrëshqitje dheu kanë dalë nga pjesë të ndryshme të shtetit që kanë çuar në humbje të jetëve dhe pronave të çmuara.”

“I bëj thirrje njerëzve që të shmangin zonat e prirura për rrëshqitje dhe të qëndrojnë larg ujit,” shtoi ai.

Policia Himachal në një këshillë tha se moti vazhdon të jetë jashtëzakonisht i keq, duke i kërkuar publikut të udhëtojë vetëm nëse është jashtëzakonisht thelbësore.

Ndërkohë, Departamenti Meteorologjik i Indisë tha se reshje të konsiderueshme janë “realizuar mbi Himachal Pradesh gjatë 24 orëve të fundit të regjistruara”.