Vendosni fjalën kyçe....

Trump tregon si e arrijë paqen mes Rusisë e Ukrainës brenda 24 orësh


Pasi pretendoi vazhdimisht se ai mund t’i jepte fund konfliktit Rusi-Ukrainë brenda 24 orëve nëse zgjidhet sërish president i SHBA-së në vitin 2024, ish-presidenti Donald Trump ka përshkruar planin e tij për arritjen e një marrëveshjeje paqeje të negociuar.

Trump, aktualisht kandidati kryesor për nominimin presidencial të Partisë Republikane për vitin 2024, argumentoi se ai ka mjaft ndikim te presidentët Vladimir Putin të Rusisë dhe Vladimir Zelensky të Ukrainës për të ndaluar gjakderdhjen.

Me nxitjen e duhur nga Shtëpia e Bardhë, të dy udhëheqësit nuk do të shihnin asnjë pikë në vazhdimin e konfliktit, tha ai të dielën në një intervistë për Fox News.

“Unë e njoh Zelensky shumë mirë dhe e njoh Putinin shumë mirë, madje edhe më mirë”, i tha Trump gazetares së Fox, Maria Bartiromo.

“Dhe kam pasur një marrëdhënie të mirë, shumë të mirë me të dy. Unë do t’i thoja Zelenskit, jo më, duhet të bësh një marrëveshje. Unë do t’i thoja Putinit, nëse nuk bëni një marrëveshje, ne do t’i japim atij më shumë. Ne do t’u japim atyre më shumë se sa kanë marrë ndonjëherë nëse duhet. Do ta bëj marrëveshjen brenda një dite, një ditë.”

Trump argumentoi se pasardhësi i tij, Presidenti Joe Biden, po mposhtet dhe manovrohet nga liderë botërorë si Putin, presidenti kinez Xi Jinping dhe presidenti francez Emmanuel Macron.

“Këta njerëz janë të mprehtë, të ashpër dhe përgjithësisht të egër, ata janë të këqij dhe janë në krye të lojës. Kemi një njeri që nuk e ka idenë se çfarë po ndodh. Është koha më e rrezikshme në historinë e vendit tonë.”