Vendosni fjalën kyçe....

3 punonjës të OKB-së akuzohen për kontrabandë droge në Izrael


Tre punonjës të Kombeve të Bashkuara janë arrestuar nën dyshimin se kanë tentuar të kontrabandojnë kokainë përmes kufirit jordanez në Izrael, duke e lëngëzuar drogën dhe duke e maskuar atë si një përbërës për prodhimin e parfumeve.

Të dyshuarit, të cilët punojnë për OKB-në në Siri, u kapën të dielën pranë Beit She’an teksa po përpiqeshin të hynin në Izrael në vendkalimin kufitar të lumit Jordan, sipas një deklarate të përbashkët nga policia dhe Autoriteti Tatimor i Izraelit.

Inspektorët zbuluan atë që ata besonin se ishte kokainë e lëngshme në kompletet e prodhimit të parfumeve që punonjësit e OKB-së dyshohet se po përpiqeshin të sillnin në vend.

Kontrabandistët shpesh shpërndajnë kokainën në një formë të lëngshme për të maskuar drogën, duke e vendosur atë në kontejnerë për produkte të tilla si pije ose parfum, dhe pastaj e kthejnë atë në pluhur në destinacionin e tyre.

Një qen nuhatës droge ndihmoi në identifikimin e kokainës së dyshuar në rastin e së dielës. Forcat Mbrojtëse të Izraelit kanë penguar 30 tentativa për kontrabandë droge deri më tani këtë vit, mes rritjes së përdorimit të kokainës në vend.

Tre punonjësit e OKB-së nuk u identifikuan. Ata punojnë në kufirin sirian me Izraelin, sipas autoriteteve izraelite.