Vendosni fjalën kyçe....

Çështja Gërdeci/ Shtyhet seanca, prokuroria do të verifikojë listën e paraqitur nga familjarët e viktimave


Seanca ndaj ish ministrit Fatmir Mediu është shtyrë sërish, kësaj radhe arsye është verifikimi i listës së paraqitur nga familjarët e personave të dëmtuar nga shpërthimi nga ana e prokurorisë.

Seanca e radhës pritet të mbahet më 7 korrik ora 8.30.

Sot pritej që familjarët e viktimave të dëshmonin për tragjedinë e ndodhur në vitin 2008, pasi GJKKO vendosi pranimin e tyre si palë në procesin kundër ish ministrit.

Avokati Dorian Matlija e konsideroi një arritje vendimin e Gjykatës së Posaçme, ndërsa 290 persona, mes tyre të dëmtuar dhe familjarë të viktimave të tragjedisë do të kontaktohen nga gjykata.

Më herët, gjyqi ndaj ish-ministrit ka dështuar disa seanca me radhë për shkak të avokatëve mbrojtës të Mediut të cilët nuk janë paraqitur.