Vendosni fjalën kyçe....

Blinken nis vizitën në Kinë me shpresa të pakta për ndonjë përmirësim marrëdhëniesh – Reuters


Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken filloi takimet në Pekin të dielën, diplomati i parë i lartë amerikan që viziton Kinën në pesë vjet, mes lidhjeve të ftohta dypalëshe dhe perspektivave të zbehta për ndonjë përparim në listën e gjatë të mosmarrëveshjeve midis dy ekonomitë më të mëdha në botë.

Pasi shtyu një udhëtim në shkurt pasi një balonë e dyshuar spiune kineze fluturoi mbi hapësirën ajrore të SHBA-së, Blinken është zyrtari më i lartë i qeverisë amerikane që viziton Kinën që kur presidenti Joe Biden mori detyrën në janar 2021.

Ministri i Jashtëm kinez Qin Gang e përshëndeti Blinken dhe grupin e tij në derën e një vile në mjediset e ‘Shtëpisë së Bujqeve Shtetërore Diaoyutai të Pekinit’, dhe jo brenda ndërtesës siç është zakon.

Të dy bënë komente të shkurtra ndërsa hynë, Qin e pyeti Blinken në anglisht për udhëtimin e tij të gjatë nga Uashingtoni. Më pas ata shtrënguan duart përpara një flamuri kinez dhe amerikan.

Pasi u drejtuan në një dhomë takimi, as Blinken dhe as Qin nuk bënë komente para gazetarëve që u lejuan për një kohë të shkurtër.

Ndihmësministri i Jashtëm kinez Hua Chunying, i cili po merr pjesë në takim, shkroi në Twitter sipër një foto të Qin dhe Biden duke shtrënguar duart: “Shpresoj se ky takim mund të ndihmojë në kthimin e marrëdhënieve Kinë-SHBA në atë që dy presidentët ranë dakord në Bali”.

Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping zhvilluan bisedimet e tyre të para të shumëpritura ballë për ballë në margjinat e një samiti të Grupit të 20 ekonomive të mëdha në nëntor në ishullin indonezian të Balit, duke u angazhuar në bisedime të hapura mbi Tajvanin dhe Korenë e Veriut, por gjithashtu duke premtuar komunikime më të shpeshta.

Gjatë qëndrimit të tij deri të hënën, Blinken pritet gjithashtu të takohet me kryediplomatin kinez Wang Yi dhe ndoshta Xi, duke kërkuar të krijojë kanale të hapura dhe të qëndrueshme komunikimi për të siguruar që rivaliteti strategjik midis dy vendeve të mos shkojë në konflikt.

Ekziston një pritje që vizita e Blinken do hapë rrugën për më shumë takime dypalëshe në muajt e ardhshëm, duke përfshirë udhëtime të mundshme nga Sekretarja e Thesarit Janet Yellen dhe Sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo. Ai gjithashtu mund të krijojë terrenin për takime midis Xi dhe Biden në samitet shumëpalëshe më vonë gjatë vitit.

Biden tha të shtunën se shpreson të takohet me presidentin Xi në muajt e ardhshëm.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Reuters