Vendosni fjalën kyçe....

Kryeqyteti zviceran voton për kokainën legale


Këshilli bashkiak i kryeqytetit zviceran, Bern, votoi të enjten për të zgjatur shitjen testuese të kanabisit edhe për kokainën. Droga nuk do ligjërohet menjëherë, a lejen e qeverisë federale.

Mocioni, i cili u prezantua nga partia e Majtë Alternative, kaloi me 43 vota kundër 18 kundër, njoftoi të premten gazeta zvicerane e lajmeve SRF. Mocioni u kundërshtua nga këshilltarët e qendrës së djathtë dhe fetare, por u mbështet nga të majtët dhe disa anëtarë të Partisë Social Demokratike të qendrës së majtë.

Berna votoi vitin e kaluar për të testuar shitjen e kontrolluar të kanabisit dhe iu dha leja nga qeveria federale muajin e kaluar. Shitjet e kanabisit pritet të fillojnë në Bernë këtë vjeshtë dhe kanë filluar tashmë në Bazel, Zyrih dhe Lozanë.

Duke vënë në dukje se qeveria federale pranoi të lejonte shitjet e kanabisit vetëm pas presionit të konsiderueshëm nga qytete të shumta, drejtoresha sociale e Bernës Franziska Teuscher tha se qyteti i saj nuk do e shtynte qeverinë të vepronte kundër kokainës dhe se votimi i së enjtes dërgoi një sinjal se qyteti do të ishte i hapur për idenë në të ardhmen.

Një mocion i ngjashëm u kundërshtua nga këshilli në vitin 2019, me mazhorancën socialdemokrate duke argumentuar se ata donin të fitonin përvojë me shitjet legale të kanabisit përpara se të kalonin në droga më të forta.

Zvicra është një pikë e nxehtë e kokainës, me varësinë që vlerëson se pesë ton drogë hyn në vend çdo vit. Sipas të dhënave të BE-së, katër qytete zvicerane – Berna, Zyrihu, Bazeli e Gjenevë – renditen në dhjetëshen e parë në Evropë për konsumin e kokainës.

Konsumi në të gjithë Evropën është rritur në dekadën e fundit, me banorët e Bernës që konsumuan më shumë se dyfishin e substancës vitin e kaluar sesa në vitin 2012.