Vendosni fjalën kyçe....

Kapen në Norvegji 100 kilogramë kokainë në anijen e ardhur nga Brazili, pranga gjashtë shqiptarëve


Gjashtë shtetas shqiptarë janë arrestuar në Norvegji lidhur me një sasi prej 100 kilogramësh kokainë të kapur në një anije që kishte ardhur nga Brazili.

Sipas medias norvegjeze, droga është sasia më e madhe e kokainës e kapur ndonjëherë në vendin nordik.

Identiteti i të ndaluarve nuk është bërë ende i ditur. Më poshtë është shkrimi i plotë i medias norvegjeze.

“Nëse do kishim kapur qoftë edhe një kilogram kokainë, do të isha shumë i lumtur. Nëse kemi sukses, do jemi shumë të lumtur t’i heqim këto sasi nga rrugët.” – thotë Bard Ynnesdal, menaxher i zonës në zyrën doganore.

Gjatë asaj që Agjencia Doganore e quan një kontroll të zakonshëm doganor në javët e fundit, doganierët zbuluan ato që ata identifikuan si ‘mënyra dhe indikacione të njohura’ të një aktiviteti të afërt kontrabandë.

“Në këtë rast nuk është gjetur mall i paligjshëm, por doganierët që kanë qenë në punë kanë shfrytëzuar largpamësinë dhe kanë parë se këtu ka diçka më shumë. Diçka që mund të godasë vende të tjera në Norvegji sesa ku është bërë kontrolli”, thotë Ynnesdal.

Autoritetet doganore lokale dhe qendrore ndoqën dhe hetimet e mëtejshme identifikuan ato që Agjencia Doganore i quan ‘objekte me interes të lartë’ në Vestland.

Policia dhe roja bregdetare ishin të lidhura me operacionin dhe më vonë u konfirmua se ‘objekti’ që ata po kërkonin mund të ishte një anije mallrash në rrugën drejt Husnes në Kvinnherad.

“Në bashkëpunim të ngushtë dhe të mirë me policinë dhe rojen bregdetare, u krye një aksion ndaj një mjeti të lidhur me një mjet lundrues në portin e Husnes. Këtu u gjetën më shumë se 100 kilogramë kokainë në bagazhin e një mjeti.” – thotë Ynnesdal.

Sekuestrimi u bë natën e së enjtes më 13 prill dhe thuhet se është kapja më e madhe e kokainës e bërë ndonjëherë në Norvegjinë Perëndimore.

Nën ujë nga Brazili

Hetimet duke përdorur robotin nënujor të telekomanduar të Agjencisë Doganore, të ashtuquajturin ROV, dhe ekuipazhin e zhytjes së Kystvakta konfirmojnë se substanca ishte ngjitur poshtë vijës ujore në një anije mallrash nga Brazili.

Agjencia doganore konfirmon për NRK se bëhet fjalë për anijen e mallrave ‘Nordloire’. Ai lundroi nga Vila do Conde në Brazil për në Husnes në Kvinnherad.

Agjencia doganore e quan metodën e transportit ‘një mënyrë të njohur’.

“Këtu shohim se si përdoren anije të mëdha për të transportuar drogë nën vijën ujore, shpesh pa ekuipazhin e vetëdijshëm për këtë.” – tha menaxheri i zonës Bard Ynnesdal.

“Sekuestrimi është rezultat i punës së mirë doganore dhe bashkëpunimit të ngushtë e të mirë mes Doganës, Policisë dhe Rojës Bregdetare. Nëpërmjet dialogut të mirë dhe duke lidhur burimet dhe kapacitetet tona së bashku, ne kemi arritur rezultate të plota.” – tha Ynnesdal.

Gjashtë persona të burgosur

Natën e së enjtes, disa persona u arrestuan në një operacion të armatosur të policisë në Husnes. Pesë burra dhe një grua, të gjithë shtetas shqiptarë, të premten u është caktuar masa e paraburgimit për katër javë.

Të gjithë të akuzuar për vepra të rënda të drogës. Ata nuk kanë asnjë lidhje me vetë anijen, sipas Autoritetit Doganor Norvegjez. Sipas BT, disa nga të burgosurit janë deklaruar të pafajshëm.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Nrk.no