Vendosni fjalën kyçe....

Meloni mbështet rritjen e shpenzimeve ushtarake, njëherazi edhe sanksionet ndaj Moskës


 

Kryeministrja e Italisë mbrojti të martën planet e qeverisë së saj për të rritur shpenzimet ushtarake, duke thënë se “liria ka një çmim“.

Duke folur në Senat përpara samitit të Bashkimit Evropian të kësaj jave, Giorgia Meloni tha se ishte e nevojshme të mbrohej “liria”, duke qëndruar pranë planeve të qeverisë së saj për të rritur shpenzimet ushtarake, njoftoi agjencia italiane e lajmeve ANSA, raporton AA.

Ne kurrë nuk e kemi fshehur dëshirën për të rritur alokimet për shpenzimet ushtarake, siç bënë qeveritë e mëparshme, ndoshta fshehurazi, pa iu nënshtruar atyre,” tha ajo.

Liria ka një çmim: nëse nuk jeni në gjendje të mbroni veten, do ta bëjnë të tjerët, por ata do ta bëjnë këtë duke vendosur një çmim”, shtoi ajo.

Sipas raportit, Meloni gjithashtu vuri në dukje rëndësinë e nevojës për të mbajtur presionin ndaj Rusisë dhe mbështeti sanksionet perëndimore ndaj Moskës.

Presioni ndaj Moskës është thelbësor në nivelin gjeopolitik dhe diplomatik për të garantuar respektimin e ligjit ndërkombëtar dhe për të krijuar kushtet për një rrugë negociatash për të arritur një paqe të drejtë”, shtoi ajo.