Vendosni fjalën kyçe....

Zyrtari bërthamor amerikan futet në telashe, i merr valixhen me vlerë 2300 dollarë një gruaje në aeroport


Zyrtari më i lartë amerikan i ngarkuar me trajtimin e mbetjeve bërthamore është akuzuar për vjedhjen e bagazheve të një gruaje me vlerë më shumë se 2300 dollarë në Aeroportin Ndërkombëtar të Minneapolis, këtë vjeshtë.

Sipas dokumenteve gjyqësore të marra nga gazeta lokale Alpha News, e cila nxorri historinë të hënën në mbrëmje, pamjet e kamerave treguan Sam Brinton duke marrë një valixhe ‘Vera Bradley’ nga karuseli i bagazheve në Aeroportin ‘MSP’ më 16 shtator.

Veprimi ishte i çuditshëm sepse zyrtari kishte fluturuar në Minesota nga Uashington DC pa asnjë bagazh të kontrolluar. Më pas Brinton u kthye në DC me çantën në tërheqje dhe e përdori atë përsëri në një udhëtim në Evropë.

“Nëse kam marrë çantën e gabuar, jam i lumtur ta kthej, por nuk kam rroba për një person tjetër. Këto ishin rrobat e mia kur hapa çantën.” – thuhet se i tha Brinton policisë në intervistën fillestare, pasi duke u kthyer nga Europa më 9 tetor.

Zyrtari më vonë pranoi se mori çantën e dikujt tjetër dhe la rrobat që ishin brenda në dhomën e hotelit, duke kërkuar falje që nuk ishte ‘plotësisht i sinqertë’.

Asnjë veshje nuk u gjet nga dhoma e hotelit dhe viktima nuk mori kurrë çantën e saj, edhe pasi policia e udhëzoi Brinton se si ta bënte këtë. Sipas ankesës, vlera e parashikuar e çantës dhe e përmbajtjes së saj është rreth 2325 dollarë.

Brinton tërhoqi vëmendjen ndërkombëtare në qershor, pasi postoi në Tëitter duke u bërë ‘një nga individët e parë transgjinor në udhëheqjen e qeverisë federale’, si një punonjës karriere në Shërbimin e Lartë Ekzekutiv.

Përveç një sfondi në inxhinierinë bërthamore dhe mekanike, Brinton kishte një tjetër reputacion public, si një aktivist LGBT që jepte leksione mbi ‘ngërçin’ dhe intervista për të qenë në marrëdhënie me meshkuj homoseksualë që pretendonin se ishin qen.

Një muaj pasi shpalli punën në DOE, Brinton postoi në Instagram një foto me admiralin Rachel Levine, një grua transgjinore e emëruar nga Presidenti Joe Biden si ndihmëssekretar i shëndetësisë, duke marrë pjesë në pritjen e Ditës së Bastijës në ambasadën franceze. Postimi i Brinton e përshkroi Levine si ‘një shok trans që përballet me urrejtjen’.