Vendosni fjalën kyçe....

10 të vrarë nga bombardimi i shkollës fetare afgane


Një shpërthim me bombë ka ndodhur në një shkollë fetare në veri të Afganistanit këtë të mërkurë, duke vrarë të paktën 10 studentë.

Shpërthimi ndodhi rreth kohës së lutjeve të pasdites në Medresenë Al Jihad në Aybak, kryeqyteti i provincës Samangan. Një banor i qytetit që dëgjoi shpërthimin tha për Associated Press se shumica e nxënësve në shkollë janë djem të rinj.

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme Abdul Nafi Takor tha se një numër studentësh u plagosën në sulm. Provinca Samangan ka një popullsi shumicë prej uzbekësh etnikë.

Ende asnjë grup nuk ka pranuar përgjegjësinë për sulmin, megjithatë dyshimet e para bien te dega afgane e grupit të Shtetit Islamik (IS, dikur ISIS), që ka zhvilluar një fushatë dhune që u përshkallëzua që kur talebanët morën pushtetin në gusht 2021. IS ka kryer sulme me bomba duke synuar veçanërisht pakicën myslimane shiite të Afganistanit, por gjithashtu ka shënjestruar xhamitë dhe medresetë sunite, veçanërisht ato që lidhen me talebanët. Talibanët dhe grupi Shteti Islamik të dy i përmbahen një ideologjie të vijës së ashpër, por janë rivalë të hidhur.