Vendosni fjalën kyçe....

Irani pranon dërgimin e dronëve në Rusi për herë të parë


Ministri i Jashtëm i Iranit ka pranuar për herë të parë se vendi i tij ka furnizuar Rusinë me dronë, por këmbëngul se transferimi ka ardhur përpara luftës së Moskës kundër Ukrainës.

Komentet e ministrit të Jashtëm iranian Hossein Amirabdollahian vijnë pas muajsh mesazhesh konfuze nga Irani në lidhje me dërgesën e armëve, pasi Rusia i ka përdorur dronët për të goditur infrastrukturën energjetike të Ukrainës dhe objektivat civile.

“Ne i dhamë Rusisë një numër të kufizuar dronësh muaj përpara luftës në Ukrainë.”– u tha Amirabdollahian gazetarëve pas një takimi në Teheran, citon ABC.

Më parë, zyrtarët iranianë kishin mohuar armatosjen e Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës. Vetëm në fillim të kësaj jave, ambasadori i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani i quajti akuzat “krejtësisht të pabaza” dhe përsëriti qëndrimin e Iranit për neutralitet në luftë.

SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë në Këshillin e Sigurimit i kanë bërë thirrje Sekretarit të Përgjithshëm Antonio Guterres të hetojë nëse Rusia ka përdorur dronët iranianë për të sulmuar civilët në Ukrainë.

Megjithatë, Garda Revolucionare paraushtarake e Iranit është mburrur në mënyrë të paqartë se ka ofruar dronë për fuqitë më të larta të botës. Udhëheqësi suprem Ayatollah Ali Khamenei ka lavdëruar efikasitetin e dronëve dhe është tallur me shqetësimin perëndimor mbi rrezikun e tyre.

Ndërsa pranoi dërgesën, Amirabdollahian pohoi të shtunën se Irani ishte i pavetëdijshëm për përdorimin e dronëve të tij në Ukrainë. Ai tha se Irani mbetet i përkushtuar për të ndaluar konfliktin.

“Nëse (Ukraina) ka ndonjë dokument në posedim të saj se Rusia ka përdorur drone iraniane në Ukrainë, ata duhet të na i japin neve.”– tha ai. “Nëse na vërtetohet se Rusia ka përdorur drone iraniane në luftën kundër Ukrainës, ne nuk do të jemi indiferentë ndaj kësaj çështjeje”.