Vendosni fjalën kyçe....

Trafikanti i kolumbian Don Mario dënohet me 35 vjet burg në SHBA


Një gjykatë në Nju Jork ka dënuar një udhëheqës famëkeq paraushtarak kolumbian dhe lord i drogës me 35 vjet burg.

Daniel Rendón Herrera, i njohur ndryshe si Don Mario, udhëhoqi grupin paraushtarak të krahut të djathtë Forcat e Bashkuara të vetëmbrojtjes (AUC).

Grupi, i krijuar fillimisht për të luftuar guerilët e krahut të majtë, u angazhua në rrëmbime, vrasje dhe zhvatje.

Don Mario, 57 vjeç, u kap në një strehim rural në vitin 2009. Në atë kohë, ai ishte mbreti më i kërkuar në Kolumbi.

Ai u ekstradua në Shtetet e Bashkuara në vitin 2018 dhe vitin e kaluar u deklarua fajtor për trafikimin e më shumë se 80 ton kokainë në SHBA.

Daniel Rendón Herrera dhe vëllai i tij Freddy, i njohur si El Alemán (Gjermani) për dashurinë e tij për të imponuar disiplinë të rreptë ndaj njerëzve të tij, ishin lojtarët kryesorë në AUC.

Si pjesë e atij grupi paraushtarak, ata udhëhoqën mijëra luftëtarë që sulmuan dhe vranë këdo që ata e konsideronin si simpatizant të grupeve rebele të krahut të majtë të Kolumbisë.

Për të financuar veten, AUC vendosi taksa për kokainën e kontrabanduar përmes territoreve që ajo kontrollonte dhe gjithashtu merrej me trafikun e drogës.

Anëtarët e AUC ishin pas disa prej masakrave më të tmerrshme të Kolumbisë. Dhjetëra mijëra kolumbianë u zhvendosën nga dhuna e grupit.

Shumë nga anëtarët e grupit, duke përfshirë Freddy Rendón Herrera, u çmobilizuan sipas një marrëveshje paqeje të vitit 2003.

Por ndryshe nga vëllai i tij, Don Mario nuk pranoi të dorëzonte armët dhe në vend të kësaj bashkëthemeloi bandën kriminale të Klanit të Gjirit.

Nën udhëheqjen e tij, Klani i Gjirit u bë banda më e frikshme në Kolumbi, duke trafikuar tonelata kokainë në SHBA dhe duke vrarë këdo që qëndronte në rrugën e saj.

Ndërsa policia shtoi gjuetinë e saj për Don Mario në vitin 2009, ai ofroi një shpërblim prej 1000 dollarësh për këdo që vriste një oficer policie.

Pas një kërkimi nëntë mujor, ai u kap në provincën Antioquia.

Agjentët e Administratës Amerikane të Zbatimit të Drogës e përshkruan atë si “një nga trafikantët më pjellorë të drogës që ka vepruar ndonjëherë në Kolumbi”.

Njeriu që e pasoi atë në krye të Klanit të Gjirit, Dairo Antonio Úsuga u kap vitin e kaluar dhe u ekstradua në SHBA në maj.