Vendosni fjalën kyçe....

Policia daneze lëshon alarm për aktivitetin e dronëve mbi një fushë gazi


Dronët u raportuan se fluturonin mbi fushën e gazit Roar të Detit të Veriut gjatë fundjavës, konfirmoi Policia Kombëtare e Danimarkës për Reuters të martën.

Roar, i vendosur në ujërat daneze pranë fushës më të madhe të gazit në vend Tyra, operohet nga kompania franceze e energjisë TotalEnergies.

Deklarata e policisë pasoi raportet javën e kaluar nga TotalEnergies se ‘aktiviteti i paautorizuar i dronëve’ ishte vërejtur mbi fushën e naftës dhe gazit Halfdan B në Detin e Veriut.

Autoritetet norvegjeze raportuan gjithashtu aktivitet të pazakontë të dronëve mbi disa nga fushat e saj të naftës dhe gazit në Detin e Veriut javën e kaluar.

Të hënën e kaluar, Gazprom i Rusisë raportoi rrjedhje në një varg të gazsjellësit Nord Stream 2 dhe të dy vargjet e gazsjellësit Nord Stream 1 në Detin Baltik pranë ishullit danez të Bornholm pas shpërthimeve.

Edhe pse asnjë tubacion nuk ishte aktiv në kohën e incidentit, Gazprom tha se rreth 800 milionë metra kub gaz natyror të depozituar ishin humbur. Danimarka dhe Norvegjia, së bashku me të tjerët në rajon, kanë forcuar sigurinë pas incidentit.

Ndërsa disa zyrtarë perëndimorë akuzuan menjëherë Rusinë për hedhjen në erë të tubacioneve të veta, Moska ka sugjeruar se SHBA ishte përgjegjëse.

Përfaqësuesi i Përhershëm rus në Kombet e Bashkuara Vasily Nebenzia vuri në dukje në një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së se nga sabotimi përfituesit e vetëm ishin kryesisht furnizuesit amerikanë të gazit natyror të lëngshëm.