Vendosni fjalën kyçe....

Muzeu i CIA-s shton dy ekspozita të reja mbi spiunazhin, por nuk janë për publikun


U pëlqen ta quajnë “muzeu më i madh që nuk do ta shihni kurrë.” I mbyllur në korridoret e selisë së tij në Virxhinia, muzeu i rinovuar i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës Amerikane, ende është i mbyllur për publikun.

Megjithatë siç raporton “Fox News”, po zbulon disa artefakte të sapodeklasifikuara nga operacionet më të njohura të agjencisë së spiunazhit që nga themelimi i saj 75 vjet më parë.

Mes tyre: një model i kompleksit në Kabul, Afganistan, që u përdor për të informuar Presidentin Joe Biden përpara sulmit me dron që vrau udhëheqësin e Al Kaedës, Ayman al-Zawahiri vetëm dy muaj më parë.

“Është shumë e pazakontë që diçka të deklasifikohet kaq shpejt.”- tha Janelle Neises, zëvendësdrejtoresha e muzeut.

“Ne i përdorim artefaktet tona për të treguar historitë tona. Është një mënyrë për të qenë vërtet i sinqertë dhe transparent në lidhje me CIA-n, gjë që ndonjëherë është e vështirë.”– tha Neises, e cila iu bashkua drejtorit të muzeut Robert Byer të shtunën në një turne për mediet.

Artikujt, disa prej të cilëve janë të disponueshëm për t’u parë në internet, janë pjesë e një përpjekjeje më të gjerë për të zgjeruar shtrirjen e publikut dhe rekrutimin nga agjencia legjendare, por e fshehtë, e njohur në disa qarqe për skandalet e saj dhe për sukseset e inteligjencës.

Zyrtarët e CIA-s shpesh thonë se sukseset e agjencisë janë sekrete, por dështimet e saj ndonjëherë janë publike.

Qindra objektet muzeale, disa prej të cilave janë ekspozuar që nga vitet 1980, janë të gjitha të deklasifikuara. Neises tha se agjencia i jep herë pas here disa hua bibliotekave presidenciale dhe muzeumeve të tjera jofitimprurëse.

Mes të tjerash, ata që u lejuan të vizitojnë muzeun panë: një pushkë sulmuese AKM që mbante Osama bin Laden natën që SEAL-të e marinës së SHBA-së e vranë atë në një bastisje të kompleksit të tij në Pakistan, në vitin 2011, dhe një xhaketë lëkure që iu gjet ish-presidentit irakian Saddam Hussein kur ai u kap në vitin 2003.

Ekspozita të tjera variojnë nga kostumet e fluturimit të veshura nga pilotët e avionëve spiunë U-2 dhe A-12 të epokës së Luftës së Ftohtë deri te një shalë me kornizë druri, të ngjashme me ato të përdorura nga anëtarët e Ekipit Alpha të CIA-s ndërsa lundronin në terrenin malor të Afganistanit me kalë pak kohë pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 në Shtetet e Bashkuara.

“Muzeu ynë është funksional.”- tha Neises. “Është këtu që fuqia jonë punëtore të mësojë nga sukseset dhe dështimet tona.”