Vendosni fjalën kyçe....

Përmbyset autobusi në Kinë, 27 persona humbin jetën


Të paktën 27 persona kanë humbur jetën pasi një autobus u përmbys në një autostradë në Kinë.

Automjeti thuhej se kishte 47 pasagjerë në bord kur u përplas në provincën malore Guizhou të Kinës. Policia tha se rreth 27 persona u vranë në përplasje. Dhe 20 pasagjerët e tjerë u plagosën.

Përdoruesit e mediave sociale të zemëruar kërkuan të dinin pse një autobus pasagjerësh po udhëtonte në një autostradë në orët e para të mëngjesit, kur shumë rrugë kryesore në provincë janë mbyllur.

Njëqind stacione autostradale me pagesë janë mbyllur në Guizhou për shkak të kufizimeve të COVID-19 dhe udhëtimet e pasagjerëve në distanca të gjata në të gjithë Kinën janë të ndaluara nga ora 2 e mëngjesit deri në 5 të mëngjesit. Autobusi po udhëtonte në jug në drejtim të Guiyang për në qarkun Libo, sipas deklaratës së policisë, shkruan Al Jazeera.

Aksidentet rrugore mbeten të zakonshme në Kinë, ku zbatimi i parregullt dhe standardet e dobëta të sigurisë kanë rezultuar në shumë viktima gjatë viteve.