Vendosni fjalën kyçe....

Çmimet e naftës në botë bien në nivelin më të ulët në shtatë muaj


Çmimet e naftës kanë rënë të mërkurën, me standardin global të naftës së papërpunuar Brent që ka rënë nën 90 dollarë për fuçi, ndërsa standardi standard amerikan WTI është ulur në rreth 85 dollarë për fuçi.

Kostoja e kontratave të së ardhmes së nëntorit për naftën bruto Brent ka rënë me më shumë se 4% për t’u tregtuar me 89,07 dollarë për fuçi, sipas të dhënave nga Exchange Intercontinental i Londrës. Brent ka rënë nën 90 dollarë për fuçi për herë të parë që nga 8 shkurti.

Kontratat e së ardhmes së tetorit të naftës së papërpunuar WTI janë ulur me 2.7% për të tregtuar me 84.58 dollarë për fuçi, hera e parë që është ulur nën 85 dollarë për fuçi që nga 25 janari.

Shumë analistë besojnë se rënia e çmimeve të naftës rrjedh nga një sërë faktorësh, duke përfshirë forcimin e dollarit dhe frikën e një recesioni të SHBA-së, si dhe kufizimet e vazhdueshme të Covid-19 në Kinë.

Në përgjithësi, tregtia ka qenë e paqëndrueshme të mërkurën, me çmimet që fillimisht u rritën pasi presidenti rus Putin njoftoi se vendi nuk do të furnizonte energji për vendet që vendosin kufizime çmimesh.

Megjithatë, më vonë çmimet u ulën përsëri.

Të premten e kaluar, ministrat e Financave të vendeve të G7 ranë dakord të vendosin një kufi çmimi për naftën ruse. Grupi, i përbërë nga SHBA, Britania e Madhe, Kanadaja, Gjermania, Franca, Italia dhe Japonia, ka propozuar të ndalojë sigurimin dhe financimin e cisternave që transportojnë naftë ruse me një çmim më të lartë se kufiri. Megjithatë, disa ekspertë kanë paralajmëruar se në vend që të ulë çmimin e naftës, një kufi ka të ngjarë të rrisë çmimet globale.