Vendosni fjalën kyçe....

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin me 25 viktima pranë ambasadës ruse


ISIS ka marrë përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës të së hënës në Kabul. Shpërthimi ndodhi jo shumë larg hyrjes së ambasadës ruse në kryeqytetin afgan dhe vrau 25 persona, duke përfshirë dy anëtarë të stafit të ambasadës.

Grupi terrorist pretendoi se sulmi ishte kryer nga një luftëtar i huaj. Sipas disa raporteve, sulmi u nis nga një degë lokale e Shtetit Islamik, ISIS-K.

Ky është sulmi i parë ndaj një misioni diplomatik në Afganistan, të cilin ISIS e ka marrë përsipër që nga ardhja në pushtet e talebanëve në vitin 2021. Më herët, Komiteti Hetues Rus konfirmoi se një ndihmës sekretar dhe një roje sigurie, të dy shtetas rusë, u vranë në shpërthim.

Sipas raportimeve të mediave, shumica e viktimave ishin afganë që rrinin në radhë për viza. Afganistani ka parë në mënyrë të përsëritur sulme terroriste që nga marrja e kontrollit në vitin 2021, për të cilat talebanët kanë fajësuar ISIS-K. Në mes të gushtit, një shpërthim i fuqishëm goditi një xhami në Kabul gjatë lutjeve të mbrëmjes, duke vrarë dhjetëra njerëz.