Vendosni fjalën kyçe....

Kongresmeni demokrat: Beteja është mes republikanëve e demokratëeve ‘normalë’ e ekstremistëve të MAGA-s së Trump


Kryetari i Komitetit Demokratik të Kongresit (DÇC) Kongresmeni Sean Patrick Maloney pohoi për mediat në SHBA se zgjedhjet afatmesme kanë të bëjnë me republikanët dhe demokratët ‘normalë’ kundër lëvizjes MAGA.

I ftuari në emisionin ‘Fox News Sunday’ u pyet nga gazetari Mike Emanuel: “Presidenti të enjten mbrëma tha se republikanët MAGA po shkatërrojnë demokracinë amerikane. Ai u përpoq të vinte një vijë midis republikanëve të MAGA dhe republikanëve kryesorë, por ai ofendoi shumë njerëz në këtë proces.”

Maloney tha: “Nuk ka asgjë që presidenti tha të enjten që nuk është thënë nga konservatorët kryesorë dhe republikanët. Është pikërisht ajo që kanë thënë njerëz si zëvendëspresidenti Mike Pence dhe John Bolton. Nëse dëgjoni komente nga kandidatët e mëparshëm presidencialë si Mitt Romney. Me fjalë të tjera, kjo nuk është një ‘betejë’ republikanë kundër demokratëve. Kjo është një betejë e republikanëve dhe demokratëve normalë kundrejt ekstremistëve MAGA. Jam krenar që kemi një president që njeh të mirën nga e gabuara”.

Ai shtoi: “Republikanët dhe demokratët janë në një masë të madhe dakord se është lëvizja MAGA ajo që është ekstreme, që ka rrëmbyer lirinë riprodhuese, që justifikon sulmin ndaj kryeqytetit, që luan lojëra me supremacistët e bardhë dhe sugjeron komplotin, konspiracionin. Për këtë po fliste presidenti.”