Vendosni fjalën kyçe....

Ish-kryeministri i Pakistanit në telashe, ngrihen akuza ndaj tij


Policia pakistaneze ka ngritur akuza kundër ish-kryeministrit Imran Khan, duke e akuzuar atë për shkelje të ligjeve kundër terrorizmit, thanë autoritetet vendase të hënën. Masa vjen pasi Khan dyshohet se kërcënoi një anëtar të gjyqësorit dhe oficerët e policisë.

Një raport policor u ngrit kundër ish-kryeministrit pasi ai u zotua të padiste një gjyqtare femër dhe agjencitë e policisë për atë që ai tha se ishte torturimi i shefit të tij të shtabit, Shahbaz Gill, ndërsa ishte në paraburgim.

Vetë Gill po përballet me akuza për kryengritje pasi u arrestua më 9 gusht. Pretendimet në fjalë thuhet se janë bërë nga Khan në një tubim në Islamabad të shtunën.

Sipas raportimeve të mediave, Khan duket se është ende i lirë. Partia e tij Tehreek-e-Insaf, e cila tani është në opozitë me qeverinë pakistaneze, ka publikuar një video që shfaq turma mbështetësish që mblidhen jashtë shtëpisë së politikanit të rrethuar, me gjasë për të parandaluar policinë që ta ndalojë atë.

Raporti i policisë që përmban akuzat kundër Khan përfshin dëshminë e gjykatësit të magjistraturës Ali Javed, i cili me sa duket ishte i pranishëm në tubimin e Islamabadit dhe dëgjoi fjalët e Khan nga dora e parë.

Nëse prokuroria arrin të provojë fajësinë e Khan, ai mund të përballet me disa vite burg. Më parë, PEMRA, mbikëqyrësi i mediave dixhitale të vendit, ndaloi stacionet satelitore që të transmetonin fjalimin e Khan, ose ndonjë fjalim të ardhshëm të kryeministrit të rrëzuar.

Khan u rrëzua nga posti i kryeministrit në prill pas një votimi të diskutueshëm mosbesimi. Ai pretendoi në qershor se SHBA-ja e kishte kërcënuar qeverinë e tij me ‘pasoja’ nëse nuk do largohej nga pushteti, duke thënë se Uashingtoni ishte i pakënaqur me kundërshtimin e tij ndaj ‘luftërave të përjetshme’ të tij në Azinë Qendrore dhe Lindjen e Mesme.