Vendosni fjalën kyçe....

Dhuna e karteleve të drogës ‘gjunjëzon’ Meksikën


Qytetet Tijuana, Mexicali, Rosarito dhe Ensenada në kufirin SHBA-Meksikë janë ‘mbytur’ nga dhuna ndërsa kartelet rivale të drogës luftojnë për territor dhe bëjnë luftë edhe me policinë.

Dhuna ka qenë aq e rëndë sa që Konsullata e SHBA-së në Tijuana këshilloi punonjësit e saj të ‘strehohen në vend deri në njoftimin e mëtejshëm’ të premten mbrëma.

Zyrtarët shtetërorë në Baja California raportuan se 24 automjete ishin rrëmbyer dhe djegur në të gjithë shtetin, me 15 prej tyre të vendosura në Tijuana.

Kryetari i bashkisë së qytetit, Monserrat Caballero, fajësoi ‘grupet e krimit të organizuar’, duke iu lutur karteleve që ‘të zgjidhin borxhet e tyre me ata që nuk paguanin atë që kishin borxh, jo me familjet dhe qytetarët punëtorë’.

Masakra e mbajti qytetin të mbyllur për pjesën më të madhe të së shtunës, megjithëse Caballero tha se disa rrugë autobusësh dhe furgonash kishin rifilluar shërbimin deri në mbrëmje. Një person u plagos dhe 17 të dyshuar u arrestuan, sipas departamentit federal të sigurisë publike, shtatë në Tijuana, katër në Rosarito dhe katër të tjerë në Mexicali.

Autoritetet identifikuan disa nga të arrestuarit si anëtarë të kartelit Jalisco, i cili ka qenë i lidhur me një seri të shtënash dhe incidentesh zjarrvëniesh në fillim të kësaj jave në dyqane në shtetet e Jalisco dhe Guanajuato.

Të enjten, nëntë persona u vranë në Ciudad Juarez, duke përfshirë katër punonjës të stacionit të MegaRadio që transmetonin nga një ngjarje promovuese jashtë një dyqani picash, pasi bandat rivale filluan të luftojnë në një burg lokal.

Vetëm dy ditë më parë, persona të armatosur të kartelit kishin djegur automjete dhe prona në të gjithë shtetet Jalisco dhe Guanajuato, duke përfshirë 25 dyqane të zinxhirit Oxxo, në përgjigje të përpjekjeve të policisë për të arrestuar një figurë të rangut të lartë të kartelit Jalisco.

Presidenti Andres Manuel Lopez Obrador dënoi dhunën, duke u ankuar se kartelet kishin ‘sulmuar popullatën civile dhe të pafajshme si një lloj hakmarrjeje. Nuk ishte vetëm një përplasje mes dy grupeve, por arriti deri në atë pikë ku ata filluan të qëllojnë civilë, njerëz të pafajshëm. Kjo është gjëja më e pafat në këtë çështje’, tha ai.