Vendosni fjalën kyçe....

Çmimet e karburantit në Britani vijojnë të rriten


Çmimet për benzinën dhe naftën në Mbretërinë e Bashkuar arritën nivele rekord gjatë fundjavës së kaluar, raportoi të martën kompania britanike e asistencës në rrugë, RAC, duke cituar ‘trendin shqetësues të kostos gjithnjë në rritje të karburantit’ në vend.

Çmimi mesatar i benzinës vendosi një rekord të ri prej 188.7 p/litër (2.32 dollarë) të dielën, tha RAC në faqen e saj të internetit.

Kompania shtoi se çmimet janë rritur për më shumë se pesë javë rresht dhe në mes të majit, një litër benzinë ​​pa plumb kushtonte 2,02 dollarë. Nafta gjithashtu u ngjit në një tjetër maksimum të të gjitha kohërave të shtunën, tregojnë të dhënat e RAC, duke arritur në 196.1 p (2.40 dollarë) për litër.

“Një serbator plot benzinë ​​për një makinë familjare 55 litra tani kushton gati 104 stërlina (127 dollarë) ndërsa ekuivalenti i naftës është pothuajse 108 stërlina (132 dollarë).” – tha zëdhënësi i karburantit RAC Simon Williams.

Sipas RAC, rritja e vazhdueshme e kostove të karburantit po përkeqëson krizën e kostos së jetesës dhe situata është përkeqësuar edhe më shumë nga grevat e hekurudhave të kësaj jave në Britani.

Kompania vuri në dukje se çmimet e benzinës duhet të ndalojnë së rrituri tani që çmimet e naftës kanë rënë paksa.

Standardi global i naftës së papërpunuar Brent po tregtohet me 116 dollarë për fuçi, pasi arriti nivelin më të lartë disajavor prej mbi 123 dollarë dy javë më parë.

Nafta, megjithatë, ‘duket e destinuar’ të bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë, duke rezultuar potencialisht në një rezervuar të plotë që kushton 110 stërlina (mbi 135 dollarë), tha RAC.