Vendosni fjalën kyçe....

Kina kritika SHBA-së: Rendi global me rregulla që propozon Uashingtoni është rend sipas rregullave të tyre


Pekini ka goditur edhe një herë Uashingtonin, duke deklaruar se SHBA-ja ‘nuk ka të drejtë të flasë për rregulla’ pasi i ka thyer ato në mënyrë të përsëritur vetë në shumë raste.

Gjatë një konference për shtyp të hënën, zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian iu kërkua t’i përgjigjet komenteve të fundit të bëra nga Sekretari i Shtetit i SHBA-së Antony Blinken, i cili deklaroi se Kina përbën ‘sfidën më serioze dhe afatgjatë’ për rendin ndërkombëtar.

Zhao u përgjigj duke thënë se fjalimi i politikave të Blinken ishte ‘plot gënjeshtra’ dhe se ishin, në fakt, SHBA-të që përbënin sfidën më të madhe për botën. Ai vuri në dukje se ‘rendi ndërkombëtar i bazuar në rregulla’ i propozuar nga SHBA në të vërtetë nënkuptonte një rend të bazuar në ‘rregullat amerikane’, të cilat shërbejnë për të mbështetur interesat dhe hegjemoninë e Uashingtonit.

Ai shtoi se megjithëse ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi e dënoi tashmë fjalimin e Blinken javën e kaluar, ishte e rëndësishme të renditeshin ‘disa fakte dhe numra’ për të ndihmuar ‘të kuptohen gënjeshtrat dhe gabimet hipokrite të Shteteve të Bashkuara’.

Si shembull, Zhao vuri në dukje faktin se që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, SHBA-të ishin përpjekur të përmbysnin më shumë se 50 qeveri të huaja dhe kishin ndërhyrë rëndë në zgjedhjet demokratike në të paktën 30 qarqe, duke përmendur librin “Demokracia: Amerika më vdekjeprurëse” e William Bloom.

Ai vuri në dukje gjithashtu se sipas një raporti të Universitetit BroWn, që nga viti 2001, luftërat dhe operacionet ushtarake të nisura nga SHBA në emër të ‘kundërterrorizmit’ kishin marrë mbi 800,000 jetë dhe kishin prodhuar mbi 20 milionë refugjatë nga vendet e prekura si Afganistani, Iraku dhe Siria.

Zhao vazhdoi të deklarojë se SHBA është ‘shkatërruesi më i madh i rendit ndërkombëtar’ dhe se ajo i përmbahet vetëm koncepteve të ‘eksistencës amerikane’ dhe ‘teorisë me qendër Amerikën’.

Ai shtoi se prirja e Uashingtonit për të prishur kontratat dhe për të hyrë dhe dalë nga grupet ndërkombëtare sipas dëshirës është bërë në thelb normë, duke vënë në dukje se që nga vitet 1980, SHBA është tërhequr nga 17 organizata dhe marrëveshje ndërkombëtare, duke përfshirë Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Organizatën Botërore të Shëndetësisë, UNESCO-n dhe traktate të tjera.

Ai theksoi se SHBA-ja ‘nuk ka të drejtë të flasë fare për rregulla’ apo të akuzojë askënd për shkelje të ligjeve ndërkombëtare, pasi është Uashingtoni që vazhdimisht shkel rregullat dhe e bën atë më shumë se kushdo tjetër. Zhao shtoi se SHBA-ja respekton rregullat vetëm kur ato u shërbejnë interesave dhe hegjemonisë së saj dhe i shpërfill plotësisht ato nëse nuk i shërbejnë.

“Unë do të doja t’i bëja SHBA-ve disa pyetje: kur SHBA zhvillon pamatur luftëra kundër kombeve sovrane dhe angazhohet në ‘revolucione me ngjyra’, cilat janë saktësisht rregullat?” pyeti Zhao.

Ai gjithashtu vuri në dukje se si SHBA ‘detyroi në mënyrë agresive sanksione të njëanshme të paligjshme dhe futi në grackë njerëzit e atyre vendeve’, dështoi në 1 miliard dollarë detyrime ndaj OKB-së dhe 1.4 miliardë dollarë për përpjekjet paqeruajtëse dhe u përpoq të lloj krijonte një ‘lloj indo-paqësor të NATO-s.’, gjë që do të shkatërronte sigurinë në rajon dhe do minonte sistemin ndërkombëtar të mospërhapjes bërthamore.

Zhao përfundoi duke thënë se politika e jashtme e SHBA është ‘mishërimi i diplomacisë shtrënguese’, e cila i vendos ligjet e brendshme mbi rregullat ndërkombëtare dhe vendos pa dallim sanksione të njëanshme të paligjshme dhe juridiksion afatgjatë ndaj vendeve sovrane.