Vendosni fjalën kyçe....

Pentagoni do furnizojë Ukrainën me të tjera raketa kundër avionëve


Pentagoni të mërkurën i dha një kontratë 624 milionë dollarësh gjigantit të armëve Raytheon për të rimbushur më shumë se 1400 raketa anti-ajrore Stinger dërguar ushtrisë ukrainase.

Marrëveshja vjen pasi presidenti Joe Biden nënshkroi një projektligj që autorizon 40 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën.

Sipas një njoftimi në faqen e internetit të Departamentit të Mbrojtjes, kontrata duhet të përmbushet deri në korrik 2026, duke i dhënë Raytheon katër vjet për të prodhuar raketat. Sipas një deklarate të kompanisë, Raytheon do të prodhojë 1300 Stingers.

Megjithëse Raytheon ndaloi së prodhuari këto raketa në vitin 2020, firma e mbrojtjes fitoi një kontratë në 2021 për të filluar përsëri prodhimin, kryesisht për blerësit e huaj, raportoi Reuters.

CEO i Raytheon, Greg Hayes, tha në prill se ushtria amerikane nuk ka blerë një Stinger për 18 vjet dhe se disa nga komponentët elektronikë të raketës do të duhet të ridizajnohen, pasi disa komponentë nuk janë më të disponueshëm në treg.

Në fillim të këtij muaji, deputeti republikan Mike Gallagher (Wisconsin) paralajmëroi se SHBA-ja kishte varfëruar seriozisht rezervat e saj të raketave Stinger dhe Javelin në nxitimin e saj për të armatosur ushtrinë ukrainase pas nisjes së operacionit ushtarak të Rusisë në shkurt. Sipas raporteve në prill, Pentagoni kishte djegur në atë moment një të katërtën e Stingers dhe një të tretën e Javelins të tij.

Kontrata do të financohet nga një projektligj i madh për ndarjet buxhetore prej 40 miliardë dollarësh, i nënshkruar në ligj nga Presidenti Joe Biden javën e kaluar. Projektligji siguronte 8.7 miliardë dollarë për të mbushur stokun ushtarak amerikan të dërguar tashmë në Ukrainë.