Vendosni fjalën kyçe....

Eurodeputeti akuzon kryeministrin kanadez Trudeau, i thotë në sy se është diktator (Video)


Një anëtar i Parlamentit Evropian ia tha në sy dhe e quajti kryeministrin kanadez Justin Trudeau ‘diktator’ gjatë udhëtimit të tij në Belgjikë këtë javë dhe akuzoi qeverinë kanadeze për shkelje të të drejtave të njeriut.

Pas diskutimit në foltoren e Parlamentit Evropian për rëndësinë e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, eurodeputeti kroat Mislav Kolakusiç tha: “Fatkeqësisht sot, ka nga ne mes nesh që shkelin këto vlera themelore”.

“Kanadaja, dikur një simbol i botës moderne, është bërë një simbol i shkeljeve të të drejtave civile nën çizmen tuaj pothuajse liberale në muajt e fundit,” i tha eurodeputeti kryeministrit Trudeau, përpara se t’i referohej trajtimit autoritar të Kanadasë ndaj protestuesve të ‘Karvanit të Lirisë’ në Otava muajin e kaluar.

“Ne pamë se si i shkelni gratë me kuaj,” tha Kolakusiç.

“Si i bllokoni llogaritë bankare të prindërve të vetëm në mënyrë që ata të mos mund të paguajnë as arsimin dhe mjekimin e fëmijëve të tyre… shërbimet komunale, hipotekat për shtëpitë e tyre. Për ju, këto mund të jenë metoda liberale. Për shumë qytetarë të botës, kjo është një diktaturë e llojit më të keq.” – shtoi eurodeputeti.

Kolakusiç përfundoi duke e paralajmëruar Trudeau se ‘qytetarët e botës të bashkuar mund të ndalojnë çdo regjim që dëshiron të shkatërrojë lirinë e qytetarëve’.

Trudeau, i cili ishte i pranishëm në fjalimin dhe mbajti fjalimin e tij për ‘paqen dhe sigurinë’ dhe ‘mbrojtjen e demokracisë’, mund të shihej duke parë në heshtje.

Kryeministri mbërriti në Bruksel, Belgjikë të mërkurën për t’u takuar me liderët e Bashkimit Evropian, NATO-s dhe G7 për të diskutuar ‘përgjigjen e tyre të bashkërenduar’ ndaj sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës. Udhëtimi është planifikuar të përfundojë të premten.