Vendosni fjalën kyçe....

Kina u bën thirrje Rusisë e Ukrainës të bëjnë paqe


Zyrtarët më të lartë të Moskës dhe Kievit duhet të ulen në tryezën e negociatave për të vendosur një rrugë për ndalimin e agresionit, ka thënë një nga diplomatët më të lartë të Pekinit, ndërsa forcat e armatosura të Rusisë vazhdojnë të sulmojnë Ukrainën.

Duke folur në një seancë urgjente, përfaqësuesi i përhershëm i Kinës në OKB, Zhang Jun vlerësoi se si ai besonte se tensionet midis dy ish-republikave sovjetike mund të lehtësoheshin.

“Gjëja më e rëndësishme tani është të ktheheni në rrugën e negociatave diplomatike dhe të gjendet një zgjidhje politike sa më shpejt që të jetë e mundur për të ndihmuar në qetësimin e situatës,” pohoi ai.

Sipas diplomatit, ‘Kina mbështet dialogun dhe negociatat e drejtpërdrejta midis Rusisë dhe Ukrainës’, për të cilat ai këmbëngul se është mënyra përfundimtare për zgjidhjen e konfliktit.

Zhang tha gjithashtu se komuniteti ndërkombëtar duhet ‘të ketë prioritet paqen rajonale, stabilitetin dhe sigurinë universale për të gjithë’.