Vendosni fjalën kyçe....

Territori francez në Paqësor voton në referendumin për pavarësi nga Franca, dalin rezultatet


Territori francez i Paqësorit i Kaledonisë së Re votoi me shumicë dërrmuese për të refuzuar pavarësinë nga Franca. Sondazhi u dëmtua nga një pjesëmarrje e ulët pasi separatistët bojkotuan referendumin.

Pasi u numëruan të gjitha fletët e votimit, vota ‘Jo’ fitoi me 95.5% ndaj 3.5%, raportoi transmetuesi lokal NC La 1ere.

Megjithatë, pjesëmarrja e raportuar ishte e ulët, me vetëm 43.9% të votuesve me të drejtë vote në ishullin e Paqësorit prej rreth 271,000 që erdhën në qendrat e votimit, sipas transmetuesit.

Popullsia indigjene e Kanakëve, të cilët besohet se janë mbështetësit kryesorë të ndarjes me Parisin, bëri thirrje për bojkot të referendumit gjatë një periudhe zie 12-mujore që ata shpallën pas një rritjeje të infeksioneve dhe vdekjeve nga Covid-19 në shtator.

Ishte votimi i tretë i tillë i pavarësisë në Kaledoninë e Re. Rezultatet ishin shumë më të forta në 2018 dhe 2020, me ata që kërkonin të qëndronin me Francën duke fituar vetëm me 57% e 53%, respektivisht.

Seria e referendumeve për pavarësinë u zhvillua në ishull në përputhje me një marrëveshje të vitit 1988, e cila pasoi një konflikt të dhunshëm midis mbështetësve dhe kundërshtarëve të pavarësisë në vitet 1980.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka përshëndetur rezultatin e plebishitit të së dielës, duke thënë se “kaledonasit kanë zgjedhur të mbeten francezë” dhe duke këmbëngulur që ata “e vendosën lirisht”.

Rezultatet e votimit janë vlerësuar si një fitore e madhe për Macronin pasi Kaledonia e Re thuhet të jetë gurthemeli i planit të tij për të rritur ndikimin francez në rajonin Indo-Paqësor.