Vendosni fjalën kyçe....

Çifti amerikan padit klinikën e fertilitetit për ‘bebin e gabuar’


Një grua amerikane dhe bashkëshorti i saj po padisin një klinikë fertiliteti, për të cilën thonë se implantuan fëmijën e një të huaji, thanë avokatët të hënën.

Sipas padisë, dy çifte nga Kalifornia lindën foshnjat e njëri-tjetrit pas një përzierjeje në një klinikë fertiliteti dhe kaluan muaj të tërë duke rritur fëmijë që nuk ishin të tyret përpara se të shkëmbenin foshnjat.

Kur Daphna dhe Alexander Cardinale panë për herë të parë fëmijën e tyre, të ngjizur përmes IVF, ata vunë re se vajza kishte flokë të zinj dhe një çehre shumë më të errët se kushdo në familjen e tyre.

Cardinales thanë se ata kishin dyshime të menjëhershme se vajza nuk ishte e tyre.

Megjithatë, ata fshinë dyshimet e tyre, sepse ranë në dashuri me foshnjën dhe i besuan procesit të fertilizimit in vitro dhe mjekëve të tyre, tha Daphna.

Testi i ADN-së zbulon rezultatet

Një test i ADN-së disa muaj më vonë zbuloi se vajza e lindur në shtator 2019 nuk ishte e lidhur me asnjërën prej tyre dhe ata kishin rritur fëmijën e një çifti tjetër.

Zbulimi se ajo kishte mbetur shtatzënë me fëmijën e një çifti tjetër dhe se një grua tjetër kishte mbajtur fëmijën e saj, shkaktoi trauma të qëndrueshme, tha ajo.

“Më pushtuan ndjenjat e frikës, tradhtisë, zemërimit dhe thyerjes së zemrës,” tha Daphna gjatë një konference për shtyp me bashkëshortin e saj.

Avokatët në Los Anxhelos thanë se dy laboratorë të lidhur nga një mjek ndërruan embrionet e dy çifteve krejtësisht të ndara dhe i ngulitën ato te nënat e gabuara.

Çiftet përfundimisht u takuan dhe punuan përmes gjykatave për të fituar kujdestarinë e fëmijëve të tyre gjenetikë.