Vendosni fjalën kyçe....

Ambasadorja Kim pas takimit Blinken-Borrell: Ballkani Perëndimor i përket BE-së


Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas deklaratës së përbashkët të Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, dhe Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell.

Ndërsa shpërndan deklaratën e tyre, ambasadorja Kim mbështet integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE.

“SHBA dhe BE pajtohen se rajoni i Ballkanit Perëndimor i përket Bashkimit Evropian dhe negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duhet të fillojnë pa vonesa. Pranimi në BE, një përparësi e deklaruar për të gjithë Ballkanin, ndihmon në konsolidimin e institucioneve demokratike, në mbrojtjen e të drejtave themelore dhe avancimin e sundimit të ligjit.”- shkruan ambasadorja Kim.

Në këtë deklaratë Blinken dhe Borrell u shprehën se vendet e Ballkanit Perëndimor i përkasin Bashkimit Evropian dhe kërkuan nisjen pa vonesë të negociatave për integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian.