Vendosni fjalën kyçe....

Amerikanët i presin rrugën Argitës dhe Shkëlzenit për kreun e PD-së


Departamenti Amerikan i Shtetit ka përmendur në mënyrë eksplicite fëmijët e Sali Berishës, Argita e Shkëlzen në deklaratën për shpalljen ‘non grata’ të Sali Berishës dhe familjarëve të tij.

Deklarata nga DASH-i vjen pak ditë para zgjedhjeve për kreun e PD-së, ku Lulzim Basha është i rrezikuar.

Me përcaktimin e DASH-it, dy fëmijëve të Sali Berishës u pritet rruga për të marrë kreun e PD-së.

Në deklaratën e plotë, Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken, shkruan se Berisha është se vendimi është marrë pas përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm.

Në deklaratë thuhet se Berisha është përfshirë në veprime korruptive si shpërdorimi i fondeve publike e ndërhyrja në procese publike duke përdorur pushtetin për përfitime personale e për të pasuruar aleatët e tij politikë.

Më tej Blinken thekson se retorika e Sali Berishës ka treguar se është i gatshëm të mbrojë veten, familjen e tij e aleatët politikë në kurriz të hetimeve të pavarura.  

Deklarata e plotë e Blinken

Përcaktimi publik i shtetasit shqiptar Sali Berisha për shkak të përfshirjes në korrupsion të rëndësishëm

Sot, unë jam duke shpallur emërimin publik të Sali Berishës, një ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm.

Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte i përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë.

Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë. Me këtë përcaktim, unë po rikonfirmoj nevojën për llogaridhënie dhe transparencë në institucionet demokratike të Shqipërisë, proceset qeveritare dhe veprimet e zyrtarëve publikë shqiptarë.

Ky emërim është bërë nën Seksionin 7031 (c) të Departamentit të Shtetit, Operacionet e Jashtme, dhe Programeve të Ndarjeve të Programeve Akti i Ndarjes, 2021. Përveç Berishës, unë po caktoj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkëlzen Berisha dhe vajzën, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.

Ky emërtim riafirmon angazhimin e përkrahjes së SHBA për reformat politike kryesore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë. Departamenti do të vazhdojë të përdorë autoritete si kjo për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon dhe globalisht.”

*Deklaratën në anglisht të Blinken e lexoni Këtu

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *