Vendosni fjalën kyçe....

Tre viktima dhe shtatë të plagosur nga sulmi me bombë në Somali


Të paktën tre persona u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën në një sulm me bombë që kishte si objektiv shefin e burgut somalez në kryeqytetin Mogadishu të enjten, tha policia

Mahad Ibrahim, shefi i burgut, i mbijetoi sulmit të kryer në Rrugën e zënë në Abdi Qasim në Mogadishu.

Grupi Al-Shabaab mori përgjegjësinë për sulmin. Sulmi pason një valë bombardimesh në kohët e fundit kryesisht si shënjestër zyrtarët e sigurisë dhe civilët.

Aksioni mbi Dhunën e Armatosur (AOAV), një institut kërkimor me bazë në Britani që ka ndjekur sulmet e pajisjeve shpërthyese në Somali për dekada, të mërkurën publikoi një raport mbi rritjen e përdorimit të eksplozivëve në Somali.

Raporti tha se 93% e vdekjeve civile në Somali në 2019 ishin shkaktuar nga pajisjet shpërthyese të përdorura në zonat e populluara. Raporti paralajmëroi për më shumë sulme me bomba nga al-Shabaab në vendin e Bririt të Afrikës. Militantët shpesh kanë sulmuar hotele, restorante dhe kafene në Mogadishu.