Vendosni fjalën kyçe....

Rifillojnë negociatat mes BE-së dhe Britanisë për Brexit, mund të jetë “hedhja e fundit e zareve”


Negociatat thelbësore për të siguruar një marrëveshje tregtare pas Brexit midis MB dhe BE do të rifillojnë më vonë.

Shefi i Mbretërisë së Bashkuar negociatori për Brexit Lord Frost do të takohet me homologun e tij të BE Michel Barnier në Bruksel në përpjekje për të kapërcyer “ndryshimet e rëndësishme” të të dy palëve.

Një burim britanik i tha BBC se mund të ishte “hedhja e fundit e zareve” për të rënë dakord për një marrëveshje para fundit të vitit.

Korrespondenti politik i BBC Chris Mason tha se gjendja ishte e dobët, por të dy palët ende donin një marrëveshje.

Ai citoi një person të brendshëm të qeverisë britanike të ketë thënë: “Shpesh ora më e errët vjen pak para agimit”.

Takimi i së dielës vjen pasi bisedimet midis Kryeministrit Boris Johnson dhe Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dështuan të japin marrëveshjen.

Sidoqoftë, Z. Johnson dhe Zonja Von der Leyen thanë se ata “mirëpritën faktin se progresi është arritur në shumë fusha”.

Të dy kanë rënë dakord të flasin përsëri të hënën në mbrëmje.

Redaktorja politike e BBC, Laura Kuenssberg tha se deklaratat sinjalizuan “qartë” se një marrëveshje tregtare nuk është në gjendje të arrijë tani dhe “nëse askush nuk lëviz në disa ditët e ardhshme, thjesht nuk do të ndodhë”.

Duke folur për gazetën irlandeze Sunday Independent, Ministri i Jashtëm Irlandez Simon Coveney tha: “Ne ka më shumë të ngjarë të marrim një marrëveshje sesa jo sepse mendoj se është në interesin e të gjithëve.”

Ai shtoi se raportet që BE kishte ngurtësuar qëndrimin e saj negociues me urdhër të Francës ishin të pasakta.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *