Vendosni fjalën kyçe....

Rojet e sigurisë vrasin burrin me ngjyrë, protestuesit i vënë flakën supermarketit në Brazil (Video)


Qindra protestues sulmuan një supermarket në Sao Paulo, Brazil, në mes të zemërimit mbarëkombëtar për pretendimin e vrasjes së një njeriu me ngjyrë nga dy roje sigurie në një nga pikat e supermarketit.

Pamjet nga agjencia video e RT-së Ruptly tregojnë sakatimin total në dyqanin e ushqimit ‘Carrefour’, ndërsa protestuesit plaçkitën dyqanin. Demonstruesit gjithashtu goditën dyqanin me gurë, duke copëtuar xhamat e tij dhe i vunë zjarrin brenda. Zjarri më vonë u shua.

Trazirat ishin pjesë e protestave mbarëkombëtare të shkaktuara nga vdekja e një njeriu të zi në një dyqan ‘Carrefour’ në qytetin jugor të Brazilit, Porto Alegre. Incidenti ndodhi në prag të Ditës së Ndërgjegjjes së Zezë në Brazil.

Pamjet e incidentit tregojnë dy roje sigurie që frenojnë dhe rrahin viktimën, i identifikuar si 40-vjeçari Joao Alberto Silveira Freitas. Ende nuk është përcaktuar se çfarë e shkaktoi vdekjen e Freitas, por disa raporte kanë cituar analiza paraprake mjekësore që tregojnë asfiksinë.

Njëri nga rojet e sigurisë thuhet se ishte një polic jashtë shërbimit. Të dy të dyshuarit janë arrestuar dhe aktualisht janë duke u hetuar për vrasje.