Vendosni fjalën kyçe....

707 raste të reja dhe 10 viktima nga koronavirusi në Kosovë


Dita e sotme shënon një tjetër numër të lartë të infektimeve me koronavirus në Kosvë, ndërsa kanë humbur jetën edhe 10 persona.

Të dhënat janë bërë publike nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë.

IKSHPK thotë se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 707 raste të reja me Sars-Cov-2, ndërsa 10 pacientë e kanë humbur betejën me virusin.

Numri total i rasteve pozitive është 34.295 raste nga 131.186 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 914 raste të vdekjes.  

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.831 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 707 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 4 raste (  vjeç), Dragash 1 rast (  vjeç), Istog 1 rast (  vjeç), Klinë 1 rast (  vjeç), Podujevë 1 rast (  vjeç), Shtime 1 rast (  vjeç), Vushtrri 1 rast (  vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 34.295 raste nga 131.186 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 914 raste të vdekjes.  

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 550 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.043 raste, kurse numri i rasteve aktive është 12.338. “- thuhet në njoftim.

Rastet pozitive janë nga:

 komuna Prishtinë 380 raste, Ferizaj 43 raste, Fushë-Kosovë 41 raste, Mitrovicë 40 raste, Gjakovë 29 raste, Lipjan 26 raste, Vushtrri 25 raste, Podujevë 17 raste, Drenas 13 raste, Gjilan 13 raste, Prizren 13 raste, Pejë 12 raste, Skenderaj 9 raste, Obiliq 8 raste, Malishevë 7 raste, Hani i Elezit 4 raste, Klinë 4 raste, Shtime 4 raste, Deçan 3 raste, Kamenicë 3 raste, Kaçanik 3 raste, Suharekë 3 raste, Viti 2 raste, Dragash 1 rast, Graçanicë 1 rast, Junik 1 rast, Rahovec 1 rast, Zubin-Potok 1 rast.