Vendosni fjalën kyçe....

Zgjedhjet në SHBA: Udhëheqësit botërorë të cilët nuk e kanë uruar Biden


Me Joe Biden të parashikuar për të fituar zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve,  shumë udhëheqës botërorë nxituan ta përgëzojnë për fitoren e tij.

Por jo të gjithë kanë qenë aq të etur – në fakt disa kanë qenë të dukshëm në mungesë të tyre. Këtu janë disa figura kryesore ndërkombëtare që nuk kanë dërguar mesazhe mbështetjeje ose që janë shfaqur të vakët në urimet e tyre.

Disa kanë shkuar edhe më tej, duke e përgëzuar Z. Trump ose duke mbështetur pretendimet e pabazuara që ai ka bërë në lidhje me mashtrimin e votuesve. Të paktën një ministër ka paguar vërejtjet e tij me punën e tij.

Presidenti rus Vladimir Putin

Katër vjet më parë, Putini ishte ndër të parët që uroi Donald Trump për fitoren e tij në zgjedhje, por nuk ka pasur asnjë twitter, telegram apo telefonatë me Biden këtë herë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se arsyeja e vonesës ishin sfidat ligjore që filluan nga fushata Trump.

“Ne besojmë se gjëja e saktë për të bërë do të ishte të presim për rezultatin zyrtar të zgjedhjeve,” u tha ai gazetarëve.

Por Steve Rosenberg i BBC në Moskë thotë se ekziston dyshimi se mungesa e urimeve pasqyron faktin se Moska nuk është e ngazëllyer nga rezultati.

Biden është një kritik i zëshëm i Moskës dhe së fundmi e identifikoi Rusinë si kërcënimin më të madh për Amerikën.

Trump ka kritikuar rrallë Rusinë ose Putin, dhe Rusia u akuzua për ndërhyrje në zgjedhjet e 2016 për zgjedhjen e Trump.

Kryeministri Slloven Janez Jansa

Jansa nuk e ka fshehur mbështetjen e tij për Z. Trump, madje duke postuar në Twitter urimet e tij presidentit në detyrë të Mërkurën, shumë kohë para se numërimi i votave të ishte afër përfundimit.

Që atëherë ai ka përsëritur akuzat për mashtrim të votuesve të kryer nga Demokratët.

Të Shtunën, ai u shfaq më pajtues, duke përshkruar SHBA-në si partneri strategjik i Sllovenisë dhe tha se marrëdhëniet miqësore do të mbeteshin kushdo që të ishte president.

Por ai ende nuk i ka ofruar asnjë urim Z. Biden.

Jansa, nga Partia Demokratike Sllovene e ekstremit të djathtë anti-imigracion, është një aleat i Kryeministrit Hungarez Viktor Orban, i cili gjithashtu ka shprehur mbështetje për Z. Trump në të kaluarën.

Gruaja e z. Trump, Melania është sllovene.

Udhëheqës të tjerë sllovenë, përfshirë Presidentin Borut Pahor, e kanë uruar Z. Biden, ashtu si Z. Orban.

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro

Bolsonaro shpesh konsiderohet të jetë një aleat i Z. Trump, aq sa ai është përshkruar si “Trump i Tropikëve”.

Dështimi i deritanishëm i udhëheqësit brazilian për të përgëzuar Z. Biden, nuk vjen si befasi.

Ai ka kryqëzuar shpatat me ish-nënkryetarin në të kaluarën, duke e përshkruar thirrjen e tij gjatë një debati zgjedhor për SH.B.A.-të për të nxitur Brazilin për të mbrojtur më mirë pyjet e shiut në Amazon si “katastrofike dhe të panevojshme”.

Raportet e mediave braziliane duke cituar burime qeveritare sugjeruan që Z. Bolsonaro kishte planifikuar të priste derisa sfidat ligjore të Z. Trump të përfundonin përpara se të adresonte çështjen.

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador

Lopez Obrador është një tjetër udhëheqës i Amerikës Latine i cili është përpjekur të mbajë marrëdhënie të mira me Z. Trump, pavarësisht tensioneve mbi politikën e ashpër të presidentit amerikan ndaj migrantëve dhe në veçanti zotimin e tij për të ndërtuar një mur përgjatë kufirit të dy vendeve.

Lideri meksikan ka qenë i kujdesshëm ndaj zgjedhjeve të SHBA dhe të dielën tha se do të presë që “të gjitha çështjet ligjore” të zgjidhen.

“Ne nuk duam të jemi të pamatur. Ne nuk duam të veprojmë lehtë”, tha ai në një konferencë shtypi, duke shtuar se Meksika kishte një “marrëdhënie shumë të mirë” me të dy kandidatët.

Pozicioni i dyshimtë i Z. Lopez Obrador ka tërhequr kritika nga disa demokratë të lartë të SHBA, me Kongresmenin e Teksasit Joaquin Castro që e përshkruan atë si “dështim diplomatik mahnitës “.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu

Netanyahu është një tjetër udhëheqës botëror që kurrë nuk e ka fshehur afinitetin e tij për Z. Trump.

Dhe ndërsa ai e përgëzoi Z. Biden, vëzhguesit kanë vërejtur mungesën e fjalëve “president i zgjedhur” dhe “nënkryetar i zgjedhur” në mesazhin e tij.

“Unë do të doja të hapja me përshëndetje Joe Biden dhe Kamala Harris. Për gati 40 vjet kam pasur një marrëdhënie personale, të gjatë dhe të ngrohtë me Joe Biden dhe e njoh atë si një mik të madh të shtetit të Izraelit,” tha ai në një deklaratë video.

Netanyahu e përfundoi mesazhin duke e falenderuar Z. Trump për miqësinë e tij me Izraelin dhe atë personalisht, dhe duke e falënderuar atë për njohjen e Jeruzalemit si kryeqytet të Izraelit, përmbysjen e dekadave të politikës amerikane dhe për qëndrimin e tij të ashpër ndaj Iranit.

Sunduesi Saudit, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman

Princi i kurorës Saudite e ka uruar Z. Biden për fitoren e tij në zgjedhje – por vetëm të Dielën, 24 orë pasi doli lajmi. Udhëheqës të tjerë të Lindjes së Mesme u përgjigjën të Shtunën.

U theksua se Mohammed bin Salman nuk kishte humbur kohë për të uruar Presidentin Tanzanisë John Magufuli për rizgjedhjen e tij atë ditë.

Biden është zotuar të rivlerësojë marrëdhëniet me Arabinë Saudite, veçanërisht për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi dhe luftës civile në Jemen.

Presidenti kinez Xi Jinping

Presidenti Xi i dërgoi urime Z. Trump në 2016 një ditë pas fitores së tij në sondazh.

Por kësaj radhe Kina deri më tani nuk ka dhënë asnjë reagim ndaj rezultateve të zgjedhjeve në SHBA.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin vuri në dukje deklaratën e Z. Biden për fitoren në një konferencë të hënën, por tha se Pekini do të shikonte ndërsa “ligji dhe procedurat e SHBA.” ndiqeshin.

Biden pritet të jetë më i matur në qasjen e tij ndaj Kinës duke mbajtur një qëndrim të ashpër.

Trump ka kritikuar ashpër Kinën për koronavirusin dhe u përfshi në një luftë tregtare, duke vendosur tarifa mbi importet e shumta kineze.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un

Nuk ka pasur asnjë përgjigje për rezultatin e zgjedhjeve nga Z. Kim, me të vërtetë që nga e hëna në mëngjes mediat shtetërore të Koresë së Veriut kanë heshtur ndaj zgjedhjeve në SHBA.

Sidoqoftë, asnjë përmendje nuk ishte bërë për fitoren e Donald Trump në 2016 deri dy ditë pas zgjedhjes së tij.

Trump dhe Z. Kim kanë pasur një marrëdhënie të stuhishme, megjithëse ata kanë mbajtur kontakte përmes tre takimeve historike ballë për ballë.

Biden, megjithatë, e ka përshkruar Z. Kim si një bandit dhe thotë se ai nuk është i interesuar për ndonjë diplomaci personale me të. Udhëheqësi i Koresë së Veriut e ka quajtur Z. Biden “një budalla me IQ të ulët”.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e BBC


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *