Vendosni fjalën kyçe....

Rëndohet bilanci nga tërmeti në Turqi, shkon në 69 numri i viktimave


Numri i të vdekurve nga tërmeti i së premtes në rajonin e Egjeut të Turqisë u rrit në 69, njoftoi të dielën Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë (AFAD).

Që nga ora 7 e pasdites, rreth 987 pas tronditje, me 43 prej tyre me madhësi 4 ballë kanë goditur zonën që nga ajo kohë, tha AFAD.

Ajo shtoi se 949 njerëz janë plagosur, ndërsa 729 prej tyre janë larguar nga spitalet ndërsa 220 persona janë ende në spital.

Qendrat e akomodimit të përkohshëm u krijuan për të përmbushur nevojën urgjente për strehim në Izmir, me 3,545 çadra të ngritura.