Vendosni fjalën kyçe....

“S’do ndërhyjmë në zgjedhjet në SHBA, s’kemi interes” – Deklarata e zyrtarit kinez


Kina përsëriti se ‘nuk do ndërhyjë’ në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA të planifikuara për në nëntor.

Duke folur në një konferencë shtypi në Pekin, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme, Wang Wenbin, tha: “Kina nuk ka interes për të dhe nuk do të ndërhyjë në zgjedhjet e SHBA-ve dhe akuza që TikTok po ndërhyn në zgjedhjet amerikane është thjesht trillim”, citoi Global Times.

Kjo erdhi pasi disa ligjvënës amerikanë pretenduan se shërbimi i rrjetit social të Kinës për shpërndarjen e videove, TikTok mund të përpiqet të manipulojë diskutimet politike që lidhen me sondazhet presidenciale.

“Ne jemi shumë të shqetësuar që Partia Komuniste Kineze mund të përdorë kontrollin e saj mbi TikTok për të shtrembëruar ose manipuluar bisedat politike për të mbjellë mosmarrëveshje midis amerikanëve dhe për të arritur rezultatet e saj të preferuara politike,” – shkruan në një letër drejtuar Zyrës së Inteligjencës Kombëtare, Departamentit të Sigurisë së Brendshme dhe Byrosë Federale të Hetimit nga ligjvënësit Marco Rubio, Tom Cotton e të tjerë. TikTok e ka mohuar pretendimin.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *