Vendosni fjalën kyçe....

Rama për Teatrin: Një vrimë e ftohtë ku dhanë shpirt të mëdhenjtë e skenës, nesër do hyjë në Europë


Kryeministri Edi Rama, ka reaguar edhe njëherë tjetër në lidhje me Teatrin Kombëtar, duke e krahasuar atë me Teatrin e Operas dhe Baletit.

Rama thotë se Teatri i Ri do të ketë të njëjtin sukses dhe se do të hyjë në Europë.

“Mirëmëngjes; Me këtë provë shembullore të vizionit e ambicies sonë për institucionet kombëtare të artit e të kulturës në Shqipërinë e shekullit XXI, ku shihet fare qartë edhe dallimi i madh mes dy botëve që u përplasën për Teatrin e Ri Kombëtar…

Teatri i Operas e Baletit të Shqipërisë që ka nxjerrë yje me famë botërore, sot ka hyrë në Europë me hapësirën e kushtet e reja dhe skena me sallën e saj nuk është më një vrimë e ftohtë për artistët dhe publikun, po një vatër kënaqësie për krijuesit dhe dashamirët e atij teatri.

Nesër, do të hyjë po kështu në Europë me hijeshi e dinjitet, edhe Teatri Kombëtar i Shqipërisë, që gjatë tërë jetës së vet nuk ka pasur dot një të ftuar për shkak të kushteve prej hauri kafshësh, ku dhanë shpirt të mëdhenjtë e skenës shqiptare dhe ku publiku s’e pati kurrë dot, dinjitetin e konsumatorit të ushqimit shpirtëror”, shkruan Rama ndërsa publikon pamjet e ngritjes së skenës së Re, në Teatrin e Operas dhe Baletit.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *