Vendosni fjalën kyçe....

Media italiane: Tërmeti nxjerr në pah problemet me pasuritë e patundshme në Durrës


Media italiane “Il Manifesto” i ka kushtuar një artikull ndërtimeve të pafundme në qytetin bregdetar të Durëssit, problematikë e cila është vënë në dukje pas tërmetit të fuqishëm të së martës, ku humbën jetën rreth 40 vetë, u plagosën mbi 650 dhe u shembën mijëra ndërtesa.

Portali italian thotë se ky tërmet ka nxjerrë në pah problematikat e ndërtimeve të denoncuara prej shumë kohësh nga aktivistët, zëri i të cilëve ka rënë në vesh të shurdhër.

ARTIKULLI I PLOTË

Tërmeti në Shqipëri nxjerr në pah spekulimet mbi pasuritë e patundshme

“Mirësevini në republikën e mikserit të çimentos”- Mirela Jorgos i jepet luksi i sarkazmës një ditë pas tërmetit që goditi Shqipërinë, më i forti i dyzet viteve të fundit. Solidariteti është i përzier me zemërimin për një tragjedi që mund të shmanget pjesërisht.

Avokatja dhe aktivistja, Mirela ka vite që është në radhën e parë kundër ndërtimeve të spekulimeve në Durrës, qyteti më i shkatërruar nga tërmeti.

Ajo është ajo që drejtoi betejën legale kundër “Veliera”, projekti i diskutueshëm urban me vlerë 4.6 milion euro të paraqitur në prill 2016 nga Bashkia e Durrësit. Një projekt që synon të rizhvillojë një sipërfaqe prej 12 mijë metrash katrorë në zonën përpara portit të qytetit, por që ishte takuar me kundërshtime të forta nga aktivistët shqiptarë, arkeologët dhe gjeologët që në fillim. Pa dobi.

Gjatë punimeve të nisura në nëntor 2017, gjetjet arkeologjike të muralit dhe varrezave u gjetën pranë Kullës Veneciane, kalasë së qytetit. Tani ato gjetje ka të ngjarë të humbasin nën derdhjen e çimentos të kërkuar nga Lordët e një ndërtese të paautorizuar. Një mashtrim i vërtetë që po shpërfytyron territorin shqiptar nga Durrësi në Tiranë, nga Fieri në Vlorë. Sipas të dhënave nga Instituti Shqiptar i Statistikave (Instat) vetëm në vitin 2017, në Shqipëri janë lëshuar 819 leje ndërtimi, nga të cilat 105 vetëm në Durazzo, e cila renditet e treta pas Tiranës dhe Fierit. Një rritje prej 88.3% krahasuar me një vit më parë.

Vitin e kaluar mashtrimi i ndërtesës pa leje kishte ngjallur edhe kritikat e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) i cili i kishte kërkuar Tiranës pezullimin e disa punimeve në vend sepse ato ishin ndërtuar në një kornizë institucionale të konsideruar tepër të improvizuara. “Të gjitha lëshimet, përfshirë ato të projekteve kryesore të miratuara së fundmi, janë rezultat i një procesi që nuk është rreptësisht zyrtar”, kishte denoncuar FMN, i cili nënvizoi nevojën për një analizë më skrupuloze të kostos / përfitimit që gjithashtu merrte parasysh borxhin publik. Kjo thirrje ra gjithashtu në vesh të shurdhër.

“Qeveria Rama nuk ka bërë asgjë tjetër në këto vite sesa të përmbytë Shqipërinë me çimento, shpjegon Mirela dhe e bëri këtë në shpërfillje ndaj lëvizjeve qytetare që luftojnë për vite me radhë kundër kësaj politike të çmendur. Sot ne po korrim vetëm frytet e këtyre zgjedhjeve “.

Zgjedhjet që kanë shndërruar zonën bregdetare në një shesh lojrash për turistët, të shkatërruar nga vendpushimet dhe shtëpitë e ndërtuara pikërisht mbi shkëmbin me pamje nga Adriatiku pa marrë parasysh vendet arkeologjike, pa ndonjë plan ndërtimi të qëndrueshëm, pa marrë parasysh brishtësinë hidrogjeologjike e një vendi të pasur me lumenj dhe male.

Bashkia e Durrësit ishte një nga përfituesit kryesorë të programit “Rilindja Urbane” e financuar nga qeveria përmes Fondit të Zhvillimit Rajonal. Nga viti 2014 deri në 2017 Durazzo mori mbi 22.4 milion euro për të përfunduar 29 projekte. Nga këto, Veliera është bërë më simbolike për arrogancën e spekulimeve që nuk ndalen as përballë trashëgimisë kulturore të qytetit.

Në atë betejë Mirela humbi. Sot, para rrënojave të një prej qyteteve më të vjetra shqiptare, është edhe më e zemëruar. Sepse prapa një vendi rrëshqitës ka një zgjedhje të saktë politike. Një zgjedhje prapa së cilës qëndron jo vetëm oreksi i zhvilluesve të pasurive të patundshme, por mbi të gjitha pastrimi i parave të krimit të organizuar i cili vitet e fundit ka rritur masivisht peshën e tij brenda vendit, shpesh në ligë me klasën qeverisëse. Mirela nuk e fsheh zhgënjimin e saj sidomos në lidhje me kryeministrin socialist, i cili “i kishte premtuar një të ardhme të ndritur për Shqipërinë, por që në vend të kësaj, Shqipëria e ka zhytur atë të paktën tridhjetë vjet. Njerëzit vazhdojnë të largohen nga këtu, vazhdon Mirela. Nuk ka drejtësi, nuk ka shpresë. Këtu mund t’i shihni mirë dy fytyrat e Shqipërisë, atë të spekulimeve ndërtimore të të fuqishmit dhe atë të njerëzve të thjeshtë që jetojnë me dyqind euro në muaj. Nuk e di nëse do të jetë fundi i Edi Ramës, por ai me siguri nuk ka asgjë tjetër për të ofruar këtë vend. Asgjë që nuk është konkrete”.

VINI RE: Ky artikull është pronë intelektuale e Il Manifesto