Vendosni fjalën kyçe....

Dhjetëra viktima nga epidemia e fruthit në ishullin e vogël të Paqësorit


Dhjetëra fëmijë kanë vdekur nga përhapja e fruthit në Ishullin Samoa të Paqësorit.

Një situatë e ngjashme u shfaq edhe para disa vitesh në këtë ishull duke bërë që autoritetet të shpallnin gjendjen e jashtëzakonshme.

Me vetëm 200 mijë banorë, në ishull janë vërejtur të paktën 2 mijë raste me fruth javët e fundit të cilat kanë çuar në vdekjen e disa fëmijëve.

Në vend ka nisur vaksinimi masiv ndërsa Zelanda e Re dhe Australia kanë dërguar mnë Samoa ekipe mjekësh për të ndihmuar në përballimin e situatës.