Vendosni fjalën kyçe....

Rama për negociatat: BE po kalon edhe fantazinë e Kafkës dhe Kadaresë


Kreu i qeverisë Edi Rama nëpërmjet një postimi në Tëitter ka reaguar në lidhje me procesin e hapjes së negociatave duke e quajtur vendimmarrjen nga Bashkimi Evropian një proces ku realiteti konkurron edhe fantazinë.

Madje Rama ka bërë edhe një krahasim me shkrimtarët Franz Kafka dhe Ismail Kadare ku sipas asaj që shkruan Kryeministri “ realiteti i vendimmarrjes Brenda BE-së konkurron fantazinë e shkrimtarëve”.

“Nëse Franz Kafka apo Ismail Kadareja do të kishin pasur mundësinë të ndiqnin nga brenda këtë procesin e vendimmarrjes së BE-së, për të thënë PO a JO për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, do të kishin parë se si realiteti e konkuron edhe fantazinë e tyre të pakonkurueshme…”