Vendosni fjalën kyçe....

Xi Jinping: Bashkimi i Tajvanit me Kinën i pashmangshëm


Ribashkimi i plotë i Tajvanit me Kinën është një prirje e pashmangshme dhe ajo që aspirojnë kinezët, deklaroi presidenti kinez Xi Jinping në Tajvan gjatë darkës gala me rastin e 70-vjetorit të themelimit të Republikës Popullore të Kinës.

”Asnjë forcë nuk do të jetë në gjendje ta ndalojë këtë”, theksoi ai.

‘’Ne do të ruajmë parimin e një Kine të vetme, me konsensusin e vitit 1992, do të promovojmë paqen, zhvillimin e marrëdhënieve në të gjithë Ngushticën e Tajvanit dhe do të forcojmë shkëmbimet dhe bashkëpunimin e ngushtë ekonomik dhe kulturor për të sjellë përfitime për popujt e të dy palëve”, shtoi Xi Jinping.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *