Vendosni fjalën kyçe....

Serena Williams sportistja më e paguar në botë


Tenistja amerikane Serena Williams është sportistja më e paguar femër në botë gjatë periudhës qershor 2018 – qershor 2019.

Revista “Forbes” njoftoi sot për sportistet më të paguara femra për periudhën qershor 2018 – qershor 2019

Kampioni i 23 Grand Slam kryesoi listën vjetore të sportistëve femra me pagën më të lartë me të ardhurat totale prej 29.2 milionë dollarë.

Pas fitores së US dhe Australian Opens, Naomi Osaka e Japonisë zuri vendin e dytë në listë me 24,3 milionë dollarë pas Williams, ndërsa gjermania, Angelique Kerber u rendit e treta me 11,8 milionë dollarë.

10 vendet e para në listën e sportisteve më të paguar sipas “Forbes” janë tenistet.

 1. Serena Williams $29.2 milionë
 2. Naomi Osaka $24.3 milionë
 3. Angelique Kerber $11.8 milionë
 4. Simona Halep $10.2 milionë
 5. Sloane Stephens $9.6 milionë
 6. Caroline Wozniacki $7.5 milionë
 7. Maria Sharapova $7 milionë
 8. Karolina Pliskova $6.3 milionë
 9. Elina Svitolina $6.1 milionë
 10. Venus Williams $5.9 milionë
 11. Garbine Muguruza $5.9 milionë

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *