Vendosni fjalën kyçe....

Përmbytje në Pakistan, humbin jetën 24 persona


Të paktën 24 persona dyshohet se kanë vdekur për shkak të vërshimeve dhe rrëshqitjes së dheut në pjesën pakistaneze të Kashmirit. Lajmin e bënë të ditur zyrtarët lokalë, të cilët thanë se kjo gjendje u shkaktua nga reshjet e mëdha të shiut.

“Së paku 24 persona janë marrë nga uji dhe janë zhdukur. Nuk mund t’i shpallim të vdekur personat e zhdukur tash për tash, por ende nuk e kemi gjetur asnjërin prej tyre”, tha Saeedur Qureshi, zyrtar i Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave. Ai shtoi se pesë persona janë lënduar.

Vërshimet e goditën qytezën Leswa, e cila vizitohet nga shumë turistë. Qureshi tha që më shumë se 100 shtëpi janë dëmtuar në këtë qytezë, ndërsa një xhami është rrënuar tërësisht nga uji.

“Ushtria po i ofron ndihmë administratës lokale gjatë operacioneve për kërkimin dhe shpëtimin e banorëve të prekur nga vërshimet”, tha Saqib Mumtaz, zëdhënës i Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave, shkruan “Free Europe”.