Vendosni fjalën kyçe....

Theresa May pritet të dorëhiqet të premten


Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar, Theresa May, mund të njoftojë dorëheqjen e saj të premten pas një “kryengritjeje” të kabinetit dhe një tjetër dorëheqjeje të profilit të lartë mbi planin e saj të Brexit, njoftoi “Times”.

Thashethemet rreth dorëheqjes së saj kanë qarkulluar prej disa kohësh, por ato janë intensifikuar ditët e fundit pasi anëtarët e kabinetit të saj iu kthyen kundër, pas ofertës së May-t për një referendum të mundshëm të dytë mbi Brexit.

Të mërkurën, Andrea Leadsom, kreu i Dhomës së Përbashkët dhe i Lëvizjes së Shquar të Lëvizjes, dha një goditje të re për Kryeministrin duke dhënë dorëheqjen nga pozita e saj pas njoftimit të mosmarrëveshjes së saj thelbësore me qëndrimin e May-t lidhur me Brexit.

Deri më tani Theresa May ka arritur t’i rezistojë presionit në rritje, duke thënë se për sa kohë që ajo është përgjegjëse, është detyra e saj të përpiqet ta miratojë marrëveshjen e saj të Brexit në parlament.

Megjithatë propozimi i saj i ri u ndesh me një reagim masiv edhe nga ata që e mbështetën atë më parë.